Lieky s obsahom metotrexátu môžu mať pri nesprávnom dávkovaní fatálne následky, varuje ŠÚKL

lieky
Foto: ilustračné, Thinkstock

Lieky s obsahom metotrexátu môžu mať pri nesprávnom dávkovaní fatálne následky. Informoval o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojej webovej stránke.

Pacienti užívali metotrexát jedenkrát denne namiesto stanovenej dávky jedenkrát týždenne, čo viedlo k závažným zdravotným následkom vrátane úmrtí,“ uviedol ŠÚKL.

Chyby v dávkovaní boli podľa ústavu zaznamenané v indikácii autoimunitných ochorení.

Nepomýliť si imunitné a nádorové ochorenia

Metotrexát je podľa ŠÚKL v Európskej únii registrovaný v dvoch odlišných indikačných skupinách, ktoré majú rozdielne spôsoby dávkovania.

Pri liečbe nádorových ochorení závisí frekvencia dávkovania od režimu liečby a môže vyžadovať denné podávanie metotrexátu. Pri liečbe autoimunitných ochorení vrátane reumatoidnej artritídy, psoriázy a Crohnovej choroby je požadovaná dávka jedenkrát týždenne.

Z celoeurópskeho prehodnotenia bezpečnosti sa zistilo, že tieto chyby sa môžu vyskytovať na všetkých úrovniach procesu liečby.

Pribudnú opatrenia na prevenciu

Vzhľadom na tieto skutočnosti sa zavedú ďalšie opatrenia na prevenciu nesprávneho dávkovania.

Pre perorálne liekové formy budú zdravotníckym pracovníkom distribuované edukačné materiály. Pacient s každým balením lieku s obsahom tabliet metotrexátu dostane pacientsku kartu.

Tabletové liekové formy budú navyše dostupné už iba v blistrovaných baleniach.

Zdravotnícki pracovníci, ktorí predpisujú alebo vydávajú metotrexát na liečbu autoimunitných ochorení by podľa ŠÚKL mali poskytnúť pacientovi úplné a zrozumiteľné pokyny pre dávkovanie jedenkrát týždenne a skontrolovať, či pacient správne porozumel dávkovaniu.

Mali by tiež stanoviť konkrétny deň v týždni, kedy bude pacient metotrexát užívať, a zároveň ho informovať o príznakoch predávkovania a poučiť ho, aby v prípade podozrenia na predávkovanie okamžite vyhľadal lekársku pomoc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv