Liga proti rakovine začína s podpornou skupinou pre pozostalých

Rakovina
Foto: GettyImages

Napriek značnému pokroku v medicíne je rakovina stále vážnym ochorením, ktoré v mnohých prípadoch končí smrťou. Pre blízkych tak nastáva čas vyrovnať sa s jeho stratou. Obvykle sú však odkázaní sami na seba.

Najnovším projektom Ligy proti rakovine, jediným svojho druhu na Slovensku je preto podpora príbuzných po strate blízkeho v dôsledku onkologického ochorenia.

„Liga proti rakovine prichádza s  iniciatívou organizovať sedenia pozostalých, ktorí prechádzajú ťažkým životným obdobím,“ uviedla výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Inšpirácia v zahraničí

V zahraničí sa podporné skupiny tohto typu organizujú už dlho. Majú pozitívny efekt, pomáhajú ľuďom nájsť zdroje, ako sa vyrovnať so stratou.

Zároveň sa buduje komunita ľudí s podobnou životnou skúsenosťou, kde je možné zdieľať prežívanie.

Ruky_podpora.jpg
Foto: Pixabay.com

„Pocit spolupatričnosti a vedomie, že sa v podobnej situácii neocitáte sami, sníma z pliec pomyselné bremeno osamelosti a ponúka podporu a pomoc,“ vysvetlila psychologička a projektová manažérka LPR Katarína Klincová.

Začnú diskusiou

Pilotný projekt odštartuje už v utorok 28. mája. Bude ním bezplatná diskusia so psychologičkou Silviou Schmidtmayerovou na tému: Život po strate blízkeho. „Bude sa hovoriť o tom, čím prechádzame, keď prežívame stratu. O tom, aké miesto má v našom živote a ako sa k nej staviame. Ako ju prijať,“ priblížila Klincová.

Záujemcovia sa môžu zúčastniť diskusie o 17:00 v Centre pomoci LPR na Brestovej 6 v Bratislave.

Na diskusiu nadviaže možnosť prihlásiť sa na pravidelné stretávanie s ľuďmi, ktorí zažili stratu blízkeho pre onkologické ochorenie. Tieto stretnutia pod vedením psychologičky sa budú konať každý tretí utorok o 17:00 v Centre pomoci.

Poskytnú možnosť v bezpečnom prostredí zdieľať pocity s ľuďmi v rovnakej situácii, vzájomne sa podporiť, inšpirovať. K tomu všetkému bude prínosný pohľad z odborného psychologického hľadiska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovine