Lockdown prišiel neskoro, tvrdia slovenskí odborníci. Obchodné centrá sú mokrým snom koronavírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Obchod, potraviny, koronavirus
Viacerí odborníci v posledných dňoch dúfali, že vláda sprísni opatrenia v čo najskoršom možnom termíne. Foto: ilustračné, Getty Images

Vláda s účinnosťou od soboty 19. decembra schválila nové sprísnené opatrenia v rámci boja proti pandémii COVID-19. Slovenská vedecká obec však s nastavením lockdownu zjavne spokojná nie je.

Zatiaľ čo počas prvej vlny lockdownu premiéra za jeho kroky v boji proti pandémii nového koronavírusu chválili, teraz ho kritizujú za nedostatočne rýchle konanie, rozsiahle výnimky z opatrení a hlavne za nedostatok odvahy.

Aj pár dní spraví veľa

Viacerí odborníci vrátane Martina Smatanu, bývalého generálneho riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky na Ministerstve zdravotníctva SR, v posledných dňoch dúfali, že vláda sprísni opatrenia v čo najskoršom možnom termíne.

Viac o téme: Koronavírus

„Bolo by to z dvojice možných alternatív (t.j. sprísniť hneď alebo až o pár dní) lepšie riešenie a konečne by som mohol pochváliť zodpovedných, že prijali politicky nepopulárne, ale epidemiologicky správne rozhodnutie,“ píše Smatana na sociálnej sieti.

Aj keď obe možnosti sú po termíne, v aktuálnej situácii aj „pár dní spraví veľa“. Vláda však rozhodla, že opatrenia začnú platiť až v sobotu, čo Smatana kritizuje. Tiež očakáva, že počet hospitalizovaných prekročí do konca roka hranicu 3 000 a zdravotníci budú mať„najťažšie sviatky v ich kariérach“.

Čerstvé infekcie

Jeho názor podporujú aj údaje, ktoré na sociálnej sieti zverejnil Richard Kollár. Matematik upozornil na to, že prudko narastá aj počet pozitívnych antigénových testov: „Informácie, ktoré takto prichádzajú, veštia veľmi zlý koniec mesiaca v slovenských nemocniciach.“

Kollár vysvetľuje, že PCR testy zachytávajú pozitivitu zhruba od tretieho do dvadsiateho dňa infekcie, zatiaľ čo antigénové testy od šiesteho do desiateho dňa. Na základe pomeru pozitivity testov sa dá určiť, či medzi testovanými dominujú čerstvé infekcie alebo staršie.

„Dynamika tohto podielu môže indikovať rýchlosť zhoršovania stavu, niečo čo meria R (pozn. R je reprodukčné číslo, ktoré pomáha odhadnúť šírenie vírusu), ale trochu rýchlejšie ako bežný výpočet R, najmä preto, že antigénové testy majú čerstvejšiu informáciu ako PCR,“ dodáva Kollár.

Temno nás ešte len čaká

Nepríjemná informácia je, že pre sedemdňové priemery pozitivity za posledných deväť dní, narástol tento podiel z 0,25 na takmer 0,35, to znamená o 40 percent. „O toľko vzrástol podiel pomerne čerstvo infikovaných medzi všetkými infikovanými,“ doplnil.

Jedným dychom tiež varuje, že minimálne o toľko isto sa za týždeň zvýši príjem nových pacientov s COVID-19 v nemocniciach. „A o pár týždňov úmrtnosť. Znamená to len jedno, nápor na nemocnice ešte vlastne ani nezačal. Všetko to temno nás ešte len čaká,“ tvrdí Kollár.

Podľa Smatanu bolo aj preto potrebné konať hneď: „Každý deň, keď máme 8 000 a nie 1 000 prípadov, nám pri 1% smrtnosti zbytočne zomrie 80 ľudí. Asi ani nemusím pripomínať, že čím dlhšie odkladáme sprísnenie, tým dlhší lockdown budeme potrebovať.“

Čo je prednejšie

Zdravotníckeho manažéra mrzí aj to, že sa nenašla politická odvaha sprísniť opatrenia skôr ako od soboty 19. decembra. „Každý deň má totiž cenu zlata,“ dodal Smatana a pripomenul, že každý deň zaznamenávame nový rekord v počte nakazených a nemocnice kolabujú.

Ak by sa sprísnenie schválilo expresne, tak by podľa Smatanových slov síce nastal chaos v obchodoch a na cestách, ale zdravotníckemu personálu či rodinám, ktoré kvôli COVID-19 prišli o blízkych, je určite prednejšie niečo iné.

„Chaos a zmätok v obchodoch však príde tak či onak. Zajtra a pozajtra budú obchodné centrá mokrým snom koronavírusu,“ varoval v stredu verejnosť Smatana.

COVID automat

Vláda na svojom rokovaní schválila nielen sprísnené opatrenia, ale aj COVID automat. Ide o semafor, ktorý posudzuje aktuálny stav šírenia nového koronavírusu v krajine a určuje mieru pandemických opatrení. Na ten sa už odborníci pozerajú s väčšou dôverou.

„Máme akú-takú garanciu, že rozhodovanie o uvoľnení opatrení bude odpolitizované a ak sa budeme správať zodpovedne, tak sa po sviatkoch vrátime do ako-tak normálne fungujúcej krajiny,“ vyjadril sa Smatana.

Semafor, o ktorom odborníci hovoria už mesiace, zrejme fungovať bude, ešte predtým ale musíme prežiť sviatky. Plánovaný zákaz vychádzania má však veľa výnimiek, a tie podľa Smatanu „my, ako národ, ľúbime zneužívať“.

Nové opatrenia

Výnimku zo zákazu vychádzania budú mať omše a otvorené môžu ostať aj lyžiarske strediská z dôvodu, že ide o individuálny šport. Vláda ďalej odporúča všetkým zamestnávateľom, aby umožnili zamestnancom prejsť na home office, teda prácu z domu, ak je to možné.

Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst. Na cestovaní do zahraničia sa nič nemení, nakoľko okolité krajiny „sú červené“ a karanténa aj negatívny test sú po ich návšteve povinné.

Zákaz vychádzania bude platiť od soboty 19. decembra od 5:00 ráno. Povolená bude cesta do zamestnania, na nákup potravín, krmív a iných doplnkov pre zvieratá. Bude tiež možné ísť do banky, na poštu, do zásielkovní, ale aj do výdajných miest e-shopov.

Zocelili sme sa

Tieto pravidlá kritizuje aj analytik Ivan Bošňák, ktorý na sociálnej sieti uverejnil zoznam opatrení, aké vláda zaviedla ešte v októbri roka 2020. Sú vo veľkej miere podobné ako tie najnovšie, avšak bez výnimky pre lyžiarske strediská.

Bošňák to okomentoval sarkastickým popisom s narážkou na predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára, ktorý je majiteľom lyžiarskeho strediska Park snow Donovaly.

„Bola taká doba, keď sme sa ešte nebáli, lebo úmrtí bolo päť denne. Zocelili sme sa. Dnes je 50, ale my sme samá výnimka. Ja viem, Borisovi napadol v stredisku sneh,“ napísal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris KollárIvan BošňákMartin SmatanaRichard-kollar
Firmy a inštitúcie IZP Inštitút zdravotnej politikyMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodná rada SR