LOZ dáva podnet do Bruselu pre zlúčenie Dôvery a Apolla

Dôvera
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Európska komisia by mala podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia prešetriť, či zlúčenie zdravotnej poisťovne Apollo so zdravotnou poisťovňou Dôvera bolo legálne a či nejde o nedovolenú štátnu pomoc.

Lekárskemu odborovému združeniu (LOZ) sa nepozdáva zlúčenie zdravotnej poisťovne Apollo so zdravotnou poisťovňou Dôvera v roku 2009. Ako informoval v stredu na tlačovej besede predseda LOZ Peter Visolajský, odborári preto dávajú podnet na Európsku komisiu.

„Obraciame sa na Európsku komisiu, aby prešetrila, či toto zlúčenie a odliatie viac ako 400 miliónov eur zo slovenského zdravotníctva bolo legálne a či nejde o nedovolenú štátnu pomoc,“ priblížil.

Šéf LOZ poznamenal, že väčšina posledných káuz v zdravotníctve sa týka štátnej poisťovne, jedna kauza však nie – kauza zlúčenia poisťovne Dôvera s poisťovňou Apollo. Rozdiely oproti tým štátnym kauzám sú podľa Visolajského dva.

„Rozdiel je vo výške eur týchto káuz, pri zlúčení súkromných poisťovní odtieklo mimo nášho zdravotníctva 400 mil. eur,“ tvrdí Visolajský.

Teta Anka bledne závisťou

„Druhý rozdiel spočíva v následkoch káuz. Pri tých štátnych kauzách došlo predsa len k istým personálnym následkom – predseda parlamentu Pavol Paška skončil, sú rozhodnutia v kauze Kostka i tety Anky, boli odvolaní riaditelia za kauzu stravovania. Iba kauza zdravotnej poisťovne Dôvera za 400 miliónov eur je bez akýchkoľvek následkov,“ konštatoval šéf lekárskych odborov.

Nezanedbateľné je podľa neho aj to, že časť peňazí zo spomínaných káuz v štátnej zdravotnej poisťovni bola použitá na zdravotnú starostlivosť pre pacientov.

„Pri kauze Dôvery celý zisk aj s nákladmi na úver odtiekol mimo zdravotníctva. Majitelia spoločností Kostka, Medicalgroup, či firmy tety Anky pravdepodobne blednú závisťou, keď vidia šikovnosť majiteľov poisťovne Dôvera, lebo zisk majiteľov Dôvery znamenal len pri jednej transakcii vyše 400 miliónov eur,“ upozornil.

Dôvera: Visolajský hrubo ovplyvňuje prepoisťovanie

Podľa PR manažéra zdravotnej poisťovne Dôvera Branislava Cehlárika šéf odborového združenia pokračuje vo svojich klamstvách, zavádzaní a nezmyselnom obviňovaní zdravotnej poisťovne Dôvera.

„Ako správny demagóg sa rozhodol otvoriť „novú“ tému a síce vrátiť sa k sedem rokov starému prípadu zlúčenia Dôvery a Apolla, o ktorom nespočetnekrát už písali takmer všetky médiá. Je smutné a príznačné, že týmto svojim konaním neváha zneužiť lekárske odbory, aby verejne a hrubo ovplyvnil prebiehajúce prepoisťovacie obdobie,“ konštatoval v reakcii Cehlárik.

Visolajský totiž na tlačovej besede pripomenul poistencom Dôvery, že do konca tohto mesiaca majú právo zmeniť poisťovňu, ak nesúhlasia s tým, že z ich odvodov sa „odvádzajú stámiliónové zisky do schránok na Cyprus“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Klinika KostkaLOZ Lekárske odborové združenieVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa