ĽSNS chce, aby bolo očkovanie dobrovoľné

Ockovanie
Foto: Thinkstock

Podľa poslancov strany je očkovanie nielen formálne povinné, ale aj sankcionovateľné

Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) predložila v piatok do parlamentu návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorého cieľom je vytvoriť podmienky pre slobodné rozhodovanie sa občanov Slovenskej republiky o podstúpení lekárskeho zákroku – očkovania.

Rokovali o ňom v prvom čítaní. Podľa poslancov strany je očkovanie nielen formálne povinné, ale aj sankcionovateľné pomerne vysokými pokutami.

Nie všade je povinné

Dobrovoľne očkovanie je podľa nich možné aj v iných krajinách EÚ a v niektorých sa očkuje proti menšiemu počtu chorôb. Spomedzi iných európskych štátov nie je očkovanie povinné napríklad vo Švajčiarsku, v Nórsku, v Rusku alebo na Islande. Mimo Európy nie je povinné napríklad v Kanade, v Austrálii, na Novom Zélande a v Japonsku.

V Spojených štátoch amerických sa dá odmietnuť z náboženských dôvodov v takmer všetkých štátoch.

Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár v rozprave pripomenul, že sa očkuje aj proti chorobám, ktoré sa na Slovensku v posledných desaťročiach neobjavili. Dobrovoľné očkovanie je podľa neho na vzostupe a nik nemá právo nútiť ľudí k tomu, aby tento zákrok podstúpili.

Poslanci NR SR týmto bodom programu skončili rokovací týždeň. Rokovanie 35. schôdze parlamentu bude pokračovať v pondelok 22. októbra 2018.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky