Ľubovnianska nemocnica má na Spiši najviac infikovaných pacientov, mnohí zamestnanci musia ostať doma s deťmi

Ľubovnianska nemocnica
Ľubovnianska nemocnica. Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

Najväčší počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 na Spiši má aj úvode tohto týždňa nemocnica v Starej Ľubovni, od pondelka sa Staroľubovniansky okres nachádza v čiernej farbe.

Z 28 reprofilizovaných kyslíkových lôžok tam majú podľa jej riaditeľa Petra Bizovského voľné iba jedno. Zo štyroch lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou majú dve obsadené. Riaditeľ však upozornil na zhoršenie situácie v súvislosti s detskými pacientmi.

Viac o téme: Koronavírus

„Nemám ani personál, ani priestory na to, aby som zrušil detské biele oddelenie a začal prijímať detských pacientov s COVID-19,“ uviedol pre agentúru SITA s tým, že detské oddelenie reprofilizovať nemôže.

Nedostatok personálu

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nemocnici v Starej Ľubovni ohrozuje aj nedostatok personálu. K pondelkovému ránu tam chýbalo 39 zamestnancov.

„Osemnásti z nich sú pozitívni, dvaja sú na OČR a 19 je na iných PN. Je to už cítiť na starostlivosti aj o iných pacientov, nielen covidových. Zatiaľ poskytujeme zdravotnú starostlivosť tak, ako to bolo počas druhej vlny pandémie, a to vďaka obetavosti zamestnancov,“ skonštatoval Bizovský.

Okres Levoča je bordový

Počet hospitalizovaných postupne stúpa aj v nemocnici v Levoči. Levočský okres je od pondelka bordový. Nemocnica aktuálne poskytuje zdravotnú starostlivosť 19 pacientom s koronavírusom, žiaden z nich si však nevyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu ani nie je suspektný.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa siete nemocníc Agel SK Martina Pavliková, podľa ktorej má nemocnica aj dvoch pozitívnych zamestnancov a jeden je na pandemickej OČR.

Bez pozitívnych zamestnancov

O niečo priaznivejšia je situácia v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, v ktorej neevidujú žiadneho COVID pozitívneho zamestnanca ani žiadny nie je v karanténe.

„Nemocnica má dvoch pacientov s koronavírusom, jeden je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu a žiadny z pacientov nie je suspektný,“ doplnila Pavliková.

Situácia je v Poprade stále rovnaká

Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 v popradskej nemocnici sa za posledný týždeň veľmi nezmenil. Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) sú v pondelok hospitalizovaní štyria pacienti. Oddelenie so špeciálnym režimom má aktuálne siedmich hospitalizovaných.

Podľa hovorkyne nemocnice Sylvie Galajda majú aj siedmich pozitívnych zamestnancov a jeden zo zamestnancov je v karanténe pre podozrenie. „V súvislosti so šírením sa ochorenia COVID-19 medzi deťmi nám aktuálne začínajú narastať počty zamestnancov, ktorí sa musia postarať o svoje deti, ktoré sa dostali do karantény v súvislosti s ochorením alebo podozrením na ochorenie,“ dodala hovorkyňa pre agentúru SITA.

V spišskonovoveskej nemocnici sú hospitalizovaní štyria covidoví pacienti. Podporu umelej pľúcnej ventilácie však podľa Bianky Krejčíovej, PR špecialistky Sveta zdravia, nepotrebuje žiaden z nich.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bianka KrejčíováMartina PavlikováPeter BizovskýSylvia Galajda
Firmy a inštitúcie Ľubovnianska nemocnicaNemocnica Dr. V. Alexandra KežmarokNemocnica LevočaNemocnica PopradNemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves