Lucia Ďuriš Nicholsonová: Slovenskí onkologickí pacienti sa nevedia dostať k inovatívnej liečbe

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na Youtube zverejnila videokomentár, prostredníctvom ktorého upozornila na obmedzenú dostupnosť modernej liečby pre onkologických pacientov na Slovensku.

Podľa slov političky sú na Slovensku onkologickí pacienti diskriminovaní: „Slovenský onkologický pacient sa nedopracuje až k 65 percentám inovatívnej a modernej liečby, ktorá je už bežne dostupná v iných členských štátoch.“

V praxi to znamená, že slovenský pacient s rakovinou môže mať problém dostať sa k lieku, ktorý Európska lieková agentúra schválila ako moderný, inovatívny a pacientom prinášajúci úľavu. Mnohé z týchto liekov totiž nie sú hradené z peňazí verejného zdravotníctva.

Reforma kategorizácie liekov

Ako ďalej na uviedla na uviedla, nový riaditeľ VšZP Richard Strapko má tento problém záujem riešiť systémovo, reformou kategorizácie liekov.

Doplnila, že tento týždeň by mala mať rokovanie so Strapkom a šéfkou parlamentného zdravotníckeho výboru Janou Cigánikovou. „Pokúsime sa takéto riešenie dať na stôl, pretože táto situácia sa naozaj musí zmeniť,“ prisľúbila.

Keď naozaj vážne ochoriete, tak ponižujúco idete prosiť o liek, ktorý vám predpíšu odborníci, aby vám ho na výnimku preplatila poisťovňa, ktorej celý život dávate peniaze. Toto je podľa mňa absurdné,“ zhodnotila.

Prípad, ktorý spustil verejnú diskusiu

Videom Lucia Ďuriš Nicholsonová reagovala na nedávny prípad slovenskej pacientky, ktorej poisťovňa dvakrát po sebe zamietla úhradu imunoterapie napriek tomu, že jej ju odporučil onkológ. Liečbu si preto najprv hradila z verejnej zbierky a vlastných úspor.

Výnimku poisťovňa urobila až po tom, ako pacientka napísala politikom vrátane Nicholsonovej a ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu, a zároveň zalarmovala médiá.

Podľa europoslankyne schválila Európska lieková agentúra za posledných deväť rokov viac ako 70 inovatívnych onkologických liekov. Slovenskí pacienti však majú hradenú len tretinu z nich. Ostatné majú možnosť dostať iba na výnimky.

Zákon garantuje len preplácanie kategorizovaných liekov

Ako pre portál vZdravotníctve.sk uviedla Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), rozsah a podmienky úhrady liekov (vrátane onkologických liekov) určuje aktuálne platný zoznam kategorizovaných liekov, ktorý je verejne dostupný.

„Na základe tohto zoznamu sa uhrádzajú stovky liekov na onkologické ochorenia a ich úhrada je garantovaná zákonom, pokiaľ sú predpísané a použité v súlade s preskripčnými a indikačnými obmedzeniami.“

Ostatné lieky poisťovňa prepláca na výnimky

Podľa VšZP bolo od 1. januára 2018 postupne do zoznamu kategorizovaných liekov zaradených približne 25 inovatívnych onkologických liekov.

Ďalšie (inovatívne) onkologické lieky, ktoré nie sú zaradené v zozname kategorizovaných liekov, VšZP uhrádza pre svojich poistencov na výnimky. Z celkového objemu finančných prostriedkov, ktoré VšZP uhradila na výnimky za rok 2019, bolo na onkologické lieky spotrebovaných približne 80 %,“ informovala poisťovňa s tým, že takýchto liekov je približne 70.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana CigánikováLucia Ďuriš NicholsonováMarek KrajčíRichard Strapko
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa