Ľudia s mŕtvicou váhajú s privolaním prvej pomoci, boja sa nákazy koronavírusom

Mrtvica
Foto: ilustračné, Getty Images

Strach z toho, že sa ľudia v nemocnici nakazia novým koronavírusom, spôsobuje, že sa pacienti, ktorí v súčasnej pandemickej situácii utrpia cievnu mozgovú príhodu, obávajú privolať prvú pomoc.

Upozorňujú na to slovenskí neurológovia s tým, že pacienti s porážkou opäť prichádzajú do nemocníc neskoro a zároveň je ich aj menej, ako je štandard.

Šanca na ich úspešnú liečbu sa pritom skracuje každou minútou. Pri cievnej mozgovej príhode totiž rozhoduje čas a limit pre podanie akútnej liečby je štyri a pol hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné do šiestich hodín, v niektorých prípadoch až do 24 hodín od prvých príznakov. Čím skôr si teda pacient zavolá pomoc, tým má lepšie šance na plnohodnotný život.

Viac o téme: Koronavírus

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Zomiera naň dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt a ročne na Slovensku postihne mŕtvica viac ako 11-tisíc pacientov.

Najviac invalidizujúce ochorenie

Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov, ktorí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť. Mnohí z nich sa musia znovu učiť rozprávať či chodiť.

„V minulosti sme mali problém s tým, že pacienti nepoznali príznaky mŕtvice a vyhľadali pomoc neskoro. Situácia sa výrazne zlepšila po tom, ako sa aj na Slovensku po vzore Českej republiky rozbehla informačná kampaň Čas je mozog. Slovensko dokonca v ostatných troch rokoch urobilo významný pokrok čo sa štatistiky odliečených pacientov týka. Žiaľ, ukazuje sa, že strach z koronavírusu je natoľko veľký, že napriek život ohrozujúcemu ochoreniu dnes pacienti váhajú s privolaním prvej pomoci a prichádzajú na neurologické pracoviská neskoro, keď už im lekári niekedy nevedia poskytnúť akútnu liečbu,“ uviedla prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach a prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti Zuzana Gdovinová.

Prejavy mozgovej mŕtvice sú pritom veľmi zreteľné. Slabosť a tŕpnutie končatín na jednej strane tela, ochrnutie končatiny, poklesnutie ústneho kútika a porucha reči. Pri týchto príznakoch by žiadny pacient či jeho rodinný príslušník nemal čakať ani sekundu. Čas je v tomto prípade rozhodujúci a šanca na úspešnú liečbu sa skracuje každou minútou.

Riziko úmrtia je vyššie

„Treba si uvedomiť, že riziko úmrtia, ktoré sa dnes spája najmä s koronavírusom, je v prípade pacientov s mozgovou porážkou, ktorí vyhľadajú pomoc príliš neskoro, vyššie. Vyššie je aj riziko, že pacient bez pomoci lekárov zostane po mozgovej porážke s trvalými následkami. Z medicínskeho hľadiska máme ako lekári len veľmi obmedzený čas na liečbu pacientov a preto apelujeme na nich, ale aj na ich rodinných príslušníkov, aby v prípade, že majú v rodine podozrenie na mŕtvicu neváhali privolať prvú pomoc,“ zdôraznil predseda Cerobrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti a lekár Neurologickej kliniky v Martine Vladimír Nosáľ.

Neurologické pracoviská majú podľa odborníkov aj v súčasnej epidemiologickej situácii dostatočnú kapacitu na liečbu pacientov s cievnou mozgovou príhodou.

Lekári aj ďalší zdravotnícky personál pritom dodržiava všetky prísne hygienické opatrenia súvisiace s koronavírusom. Viac informácií je na webstránkach www.casjemozog.sk alebo www.sekundaprezivot.sk. Informácie agentúre SITA poskytol Richard Fides z agentúry Grape PR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Gdovinová
Firmy a inštitúcie Slovenská neurologická spoločnosť