Maďarsko sa stane prvou krajinou v Európe, ktorá umožní ľuďom zaočkovať sa treťou dávkou vakcíny

Maďarsko, rúško
Foto: ilustračné, Getty Images

Maďarsko sa v nedeľu stane prvou krajinou v Európe, ktorá umožní ľuďom zaočkovať sa proti koronavírusu treťou dávkou vakcíny. Informuje o tom portál hungarytoday.hu.

Viac o téme: Koronavírus

Prihlásiť sa na ďalšie očkovanie vláda odporúča najmä rizikovým skupinám vrátane starších obyvateľov, ľudí s chronickými chorobami a oslabeným imunitným systémom.

Vláda odporúča kombinovať vakcíny

O ďalšiu injekciu budú môcť s účinnosťou od 1. augusta počas štyroch mesiacov žiadať ľudia plne zaočkovaní dvoma dávkami.

Vláda v oficiálnych usmerneniach odporúča kombinovať rôzne typy vakcín. Konkrétne rozhodnutia ponecháva na všeobecných a odborných lekároch.

Štvrtú vlnu by mohlo zmierniť očkovanie

Od vyššej miery vakcinácie si vláda premiéra Viktora Orbána sľubuje zmiernenie štvrtej vlny pandémie, ktorá sa očakáva na jeseň. Vláda poukazuje na rýchle šírenie nového nákazlivejšieho delta variantu vírusu v rôznych častiach Európy. Výraznému vzostupu nových infekcií v posledných týždňoch čelí aj Maďarsko.

O nutnosti očkovať treťou dávkou sa široko diskutuje a v rámci vedeckej komunity zatiaľ nevznikol konsenzus, pripomína portál hungarytoday.hu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán