Málo známe ochorenie je jednou z najčastejších príčin predčasných pôrodov. Chýba diagnostika, tvrdí odborník

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
tehotenstvo, tehotná žena, nemocnica
Foto: ilustračné, Getty Images

Preeklampsia je vážne ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u žien počas tehotenstva. Názory na to, koľko žien postihuje sa líšia, niektoré zdroje uvádzajú, že od tri do 10 percent všetkých tehotných žien.

Je významnou príčinou novoredeneckej a materskej chorobnosti, ako aj úmrtí. Preeklampsia je sprevádzaná rastovou retardáciou plodu, hypoxiou či predčasným odlučovaním placenty. Je jednou z najčastejších príčin predčasných pôrodov.

Dochádza pri nej k nerovnováhe, dôsledkom ktorej sú príznaky ako je vysoký krvný tlak u matky, poškodenie cievnej steny, poškodenie orgánov, opuchy a poškodenie obličiek s únikom bielkovín do moču.

Objavuje sa väčšinou po 20. týždni tehotenstva, zriedkavo aj skôr, a to najčastejšie u mladých prvorodičiek. Príčina doterz nie je známa, no odborníci sa domnievajú, že ju spôsobujú genetické a imunologické faktory.

Možnosti prevencie

Stanovenie špecifického rizika rozvoja preeklampsie, včasná predikcia a adekvátny liečebný zásah však môžu pozitívne ovplyvniť výsledok tehotenstva, ako uvádza primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice Košice-Šaca Erik Dosedla.

Dosedla tvrdí, že aj keď pacientka nevie ovplyvniť vznik ani priebeh preeklampsie, najlepšou prevenciou je nečakať s tehotenstvom do vyššieho veku. „Inak žiadna špecifická prevencia neexistuje,“ vysvetľuje doktor.

Medzi najvážnejšie komplikácie patrí kŕčovitý stav nazývaný eklampsia. Rizikovú skupinu tvoria veľmi mladé prvorodičky alebo prvorodičky po 35. roku života.

„Okrem toho máme množstvo pacientiek s vážnym predchorobím, ale aj pacientky po umelom oplodnení, ktoré majú takisto zvýšené riziko. Vplývajú aj genetické a environmentálne faktory,“ dopĺňa Dosedla.

Skríningový test

Preeklampsia sa dá odhaliť len vďaka prvotrimestrálnemu skríningu, ktorý sa vykonáva medzi 11. a 14. týždňom tehotenstva. „Účinnou prevenciou vzniku preeklampsie u rizikových tehotných je podávanie kyseliny acetylsalicylovej (aspirínu),“ uvádza primár.

Problémom pri tomto ochorení podľa Dosedlu je to, že jedinou cielenou liečbou je pôrod. V súčasnosti sa však študuje aj možnosť očisty plazmy od látok spôsobujúcich preeklampsiu, ale aj terapia pomocou nukleových kyselín.

„V čase diagnostikovania preeklampsie už často nevieme zabrániť progresii ochorenia a vzhľadom k ohrozeniu života matky a plodu ukončíme tehotenstvo predčasne,“ informuje Dosedla.

Predčasný pôrod so sebou ale nesie riziko nepriaznivých následkov pre novorodenca. Ďalší problém predstavuje to, že test, ktorý pomáha riziko vzniku preeklampsie odhaliť, nie je dostupný všetkým tehotným pacientkam.

Nedostupná diagnostika

Podstatou testu je pritom odber krvi matky, pri ktorom sa sledujú hladiny angiogénnych faktorov. Tie sú totiž v nerovnováhe už pred objavením sa prvých príznakov preeklampsie.

„Zaujímavé je zistenie, že nerovnováha týchto faktorov nesúvisí len s rozvojom preeklampsie, ale taktiež predpovedá riziko vnútromaternicovej smrti plodu a závažných porúch placentácie s následnou rastovou reštrikciou plodu,“ hovorí Dosedla.

Test ako prví na Slovensku v roku 2017 zaviedli práve na klinike v súkromnej košickej nemocnici. Vďaka nemu vedia oddialiť zbytočný predčasný pôrod a ochrániť dieťa pred následkami takéhoto pôrodu.

Aj preto sa Dosedla pripojil do odbornej diskusie s Ministerstvom zdravotníctva SR s cieľom zaviesť túto metodiky do štandardnej zdravotnej starostlivosti o tehotné pacientky, aby bola dostupná na celom Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Dosedla
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica Košice - Šaca