Malacky pre koronavírus prijali krízové opatrenia, v karanténe je ďalších desať osôb

Kostolište
Tabuľa obce Kostolište, v ktorej zistili prvý prípad nákazy novým koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku, spôsobujúceho respiračné ochorenie označené ako COVID-19. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 7. marca 18:17

Manželka aj syn prvého pacienta z Kostolišťa majú tiež pozitívne testy na koronavírus. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva.

Slovensko tak hlási spolu tri pozitívne prípady a pozná aj pacienta „0“, teda prvého nosiča daného ochorenia. „Je to syn, ktorý bol v polovici februára na výlete v talianskych Benátkach,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Pôvodne boli hospitalizovaní iba otec a syn, v sobotu sa k nim pridala aj manželka prvého pacienta.

„Ide o úzke kontakty s prvým potvrdeným prípadom koronavírusu. Osoby žijú v spoločnej domácnosti,“ doplnil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Otec je stabilizovaný, manželka a syn nemajú žiadne príznaky

Všetci traja sú hospitalizovaní na Klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na izolovaných izbách, kde sú pod stálym dohľadom lekárov. Informovala o tom hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Prvý identifikovaný otec rodiny je podľa nej v stabilizovanom stave a bola mu nasadená liečba. Jeho dvaja príbuzní, manželka a syn, doposiaľ nevykazovali príznaky nákazy. Ich stav je monitorovaný, sú pod neustálym dozorom lekárov a podľa vývoja ich klinického stavu im bude nasadená prípadná liečba.

V Malackách budú testovať ďalších 12 osôb

Testovať na koronavírus sa má v Malackách aj ďalších 12 osôb, vykazujú totiž známky respiračného ochorenia. Po zasadnutí krízového štábu mesta Malacky o tom informoval primátor mesta Juraj Říha. Predpokladá, že týmto osobám sa urobia testy na prítomnosť nového koronavírusu.

Ide o klientov zariadenia neziskovej organizácie Vstúpte, ktorá sa venuje práci s osobami s mentálnym postihnutím. Osoby sú v domácej karanténe. Krízový štáb v sobotu odporučil organizácii, aby prerušili prevádzku do odvolania. „Aby aj zvyšní klienti, ktorí nevykazujú známky ochorenia, zariadenie už nenavštevovali,“ dodal Říha.

Na týždeň zatvoria školy a mimoškolské zariadenia

V Malackách tiež na týždeň prerušia činnosť škôl a mimoškolských zariadení. Týka sa to aj stredných škôl na území mesta, ktoré nie sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Primátor sa plánuje obrátiť na Bratislavský samosprávny kraj a Arcibiskupský úrad, aby prerušenie výučby na týchto školách zabezpečili.

„Toto opatrenie je dočasné, po týždni vyhodnotíme situáciu a rozhodneme o ďalšom postupe,“ uviedol Říha. Keďže malacké školy a školské zariadenia navštevuje vyše 2-tisíc detí, je podľa neho je potrebné, aby sa v maximálnej miere eliminovalo riziko prenosu.

V domácej karanténe je 10 osôb

Primátor Malaciek tiež informoval, že v domácej karanténe je 10 osôb, ktoré s manželkou prvého nakazeného pacienta prichádzali do pravidelného kontaktu v mestskom centre sociálnych služieb. Stravovanie pre verejnosť v tomto centre bolo krízovým štábom s okamžitou platnosťou zrušené.

Stravovanie bude poskytované týmto zariadením len osobám, ktoré sú odkázané, za upraveného režimu a prísnych bezpečnostných pokynov. „Zároveň sme zabezpečili stravovanie aj pre našich 38 klientov, ktorí sa aj v súčasnosti nachádzajú v zariadení a sú v poriadku, izolovaní od ostatnej prevádzky,“ dodal Říha.

V meste rušia hromadné podujatia

Všetkým mestským inštitúciám v meste zároveň krízový štáb nariadil zrušiť hromadné športové, kultúrne a spoločenské podujatia.

„Vykonávame prevenčný rozsah práve pre to, že sa nachádzame sa v epicentre prvých prípadov,“ povedal primátor. Vedúcich a predsedov seniorských klubov, ktorých je v Malackách vyše 6, požiada, aby prerušili klubovú činnosť, ktorú majú plánovanú.

Zrušiť majú tiež plánované hromadné podujatia pri príležitosti MDŽ alebo výročných schôdzí.

Primátor zároveň požiadal všetkých obyvateľov Malaciek, návštevníkov a obyvateľov okolitých obcí, aby zachovali pokoj. „Situáciu máme pod kontrolou, všetky opatrenia sú s cieľom, aby sme eliminovali akékoľvek riziko prenosu,“ dodal. Situáciu podľa neho zvládnu, ak budú občania dodržiavať prísne hygienické opatrenia a eliminujú kontakt s mestským úradom a ďalšími štátnymi inštitúciami.

Opatrenia prijala aj polícia

Opatrenia prijal aj Policajný zbor, priestupky má riešiť formou objektívnej zodpovednosti. V sobotu o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Doklady totožnosti budú policajti fyzicky kontrolovať vo výkone služby iba v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch. Tiež sa budú snažiť v čo najväčšej možnej miere vyvarovať hotovostného styku.

Nakazení boli v kontakte s desiatkami ľudí

V sobotu vyšetrili ďalších 50 vzoriek, potvrdené sú u nás stále tri prípady ochorenia Covid-19 (koronavírus). Negatívnych je tak aktuálne 389 vzoriek. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Ako úzky kontakt potvrdených prípadov identifikovali a preverili 31 ľudí, ich vzorky boli odoslané na odber biologického materiálu na Kliniku infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava. „Prešetrené boli aj bežné kontakty uvedených osôb, išlo o 150 ľudí. V ich prípadoch boli nariadené príslušné opatrenia v závislosti od epidemiologického rizika,“ uviedla hovorkyňa rezortu.

Ako Eliášová informovala, regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave v súvislosti s potvrdenými troma prípadmi ochorenia Covid-19 v Bratislavskom kraji pracuje v pohotovostnom režime. Zabezpečuje tiež všetky potrebné preventívne opatrenia s dôrazom na maximálnu ochranu ľudí a elimináciu rizika šírenia ochorenia.

Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR, ktoré zatiaľ ako jediné v SR vykonáva laboratórnu diagnostiku vzoriek od osôb s podozrením na ochorenie Covid-19, kontinuálne, aj počas víkendu vyšetruje ďalšie klinické vzorky.

„Zdravotníci v Univerzitnej nemocnici Bratislava sú taktiež v plnom nasadení a robia všetko preto, aby vyšetrenia zrealizovali kvalitne, rýchlo a bezpečne. Rezort zdravotníctva vďaka tímovej práce má situáciu ohľadom ochorenia Covid-19 plne pod kontrolou,“ uzavrela Eliášová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MikasPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR