Matematik zhodnotil pandémiu: V nemocniciach chýbalo 30 percent lôžok. Rezort ich chce aj tak rušiť, reaguje Visolajský

Koronavírus, nemocnica
Pre infikovanie koronavírusom potrebujú tisíce ľudí umelú pľúcnu ventiláciu. Foto: ilustračné, SITA/AP

Druhá vlna pandémie je za nami, čo znamená, že je ideálny čas pozrieť sa na to, ako sme boj s koronavírusom doteraz zvládali. Podľa výpočtov matematika Richarda Kollára z projektu Dáta bez pátosu a z Iniciatívy Veda pomáha to nešlo veľmi dobre.

Možno najväčšie nedostatky vidno v nemocniciach, ktorým chýbal nielen zdravotnícky personál, ale aj značný počet lôžok. Podľa Kollárových výpočtov už pred Vianocami malo byť hospitalizovaných až o 40 percent viac ľudí, ako ich bolo naozaj.

Ak za zoberú do úvahy aj ďalšie mesiace, priemerne to vychádza, že od decembra do marca chýbalo v nemocniciach 29,6 percent lôžok. V priemere sa tak do nemocnice nedostal každý štvrtý človek s ochorením COVID-19.

„Toto bolo slovenské Bergamo,“ píše Kollár na sociálnej sieti. Portálu vZdravotníctve.sk vysvetlil svoje výpočty, ako aj to, prečo sú dôležité, podrobnejšie. Najprv však zhrnul, ako vlastne pandémia prebiehala.

Priebeh pandémie

Podľa Kollára prvá jesenná vlna, až do prvých novembrových dní, bola „veľmi strmá, ale začala sa zaoblovať“ už koncom októbra. Podobný priebeh bolo badať aj v iných krajinách.

Po zlepšení epidemiologickej situácie sa na Slovensku uvoľnili opatrenia, a tak sa v druhej polovici novembra situácia znova zhoršovala.

„Po tejto vlne sme sa pustili do ešte strmšieho epidemického rastu ako dovtedy, prvá polovica decembra bola brutálna jazda. Až na Vianoce sa situácia asi na týždeň zlepšila,“ uvádza matematik.

Na prelome rokov a pár dní po nastal ďalší strmý nárast, britský variant sa začal „poriadne rozbiehať“ aj napriek opatreniam. Tie však nakoniec zabrali a v „druhej januárovej dekáde sme šli strmo lockdownovo dole až cca do 20. januára“.

S plošným testovaním prišlo aj ďalšie uvoľňovanie opatrení, no Kollár zhodnotil, že sme už boli na vrchole nástupu britského variantu a jeho nárast už nemal kam pokračovať.

„A tak sme cez Tatru – Matru – Fatru prešli koncom februára až na zatiaľ posledný vrchol,“ dodal. Odvtedy sa situácia neustále zlepšuje. Čo však z celej analýzy vyplýva, to je fakt, že v období november až január sme na tom boli najhoršie.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Visolajskýrichard-kollar
Firmy a inštitúcie Dáta bez pátosuIniciatíva Veda pomáha - COVID-19LOZ Lekárske odborové združenie