Matovič a Lengvarský rokovali s lekármi 10 hodín, na ministerstve zasadal aj krízový štáb

VLÁDA: Rokovala s Lekárskym odborovým združením
Sprava: Predseda vlády SR Eduard Heger, podpredseda vlády SR a minister financií Igor Matovič a štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek počas rokovania vlády SR so zástupcami Lekárskeho odborového združenia (LOZ) na Úrade vlády SR, Bratislava 15. november 2022. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR
  • aktualizované 21. novembra 22:13

Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) sa na pondelkovom desaťhodinovom rokovaní na Úrade vlády SR s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským a ministrom financií Igorom Matovičom zatiaľ nedohodli na splnení ôsmich požiadaviek lekárskych odborárov.

Písomné prísľuby a zábezpeky

Ako na brífingu po rokovaní uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, v utorok budú rokovania pokračovať na Ministerstve zdravotníctva SR o reforme vzdelávanie mladých lekárov. „Za nás je veľká snaha, aby sme to tento týždeň vyriešili,“ povedal. Rokovania sú podľa neho také zdĺhavé preto, že sa odpovede a stanoviská od vládnych predstaviteľov „dosť menia“.

Šéf LOZ zopakoval, že ústupok v platoch lekárov, ktorý odborári predstavili v sobotu, stále platí. „Na tento náš kompromis nepristúpili,“ povedal Visolajský. Odborári podľa neho od vlády žiadali písomné prísľuby a zábezpeky plnenia ich požiadaviek. „Pohli sme sa v tom, že sme povedali, aké zábezpeky chceme a aké chceme riešenie jednotlivých bodov, prešli sme si to slovne,“ povedal predseda LOZ.

Zaseknutie na platoch

Minister Lengvarskýpo rokovaniach s odborármi upozornil na to, že až v pondelok predstavitelia vlády prvýkrát dostali od LOZ sedem požiadaviek v písomnej forme. „Už teraz na tom intenzívne pracujeme na ministerstve zdravotníctva,“ povedal. Tieto požiadavky rezort podľa neho zapracuje do návrhu dohody s LOZ.

Potvrdil, že v utorok bude na ministerstve zdravotníctva rokovanie k reforme vzdelávania mladých lekárov. „Všetko ostatné už chceme mať zapracované, aby sme si to mohli rýchlo prejsť, či Lekárske odborové združenie s týmto znením bude súhlasiť,“ povedal. Verí, že s LOZ nakoniec vláda dospeje k dohode.

„Znova sme sa zasekli na platoch,“ povedal po rokovaní minister Matovič. Upozornil na to, že verejné financie na Slovensku sú v ťažkej situácii. Zopakoval ponuku vlády na zvýšenie základných platov lekárov medziročne o 35 % v prípade praxe lekárov 20 a viac rokov.

LOZ pritom podľa neho žiada o zvýšenie platov o 59 %, resp. o 44 % podľa dĺžky praxe. „Na takéto zvýšenie v žiadnom prípade nemáme,“ zdôraznil. LOZ má dať v utorok do 12:00 vláde definitívnu odpoveď, či dokáže zľaviť zo svojich platových požiadaviek a akceptovať ponuku vlády.

Lengarský hovorí aj o pláne B

Na ministerstve zdravotníctva v pondelok zasadol Ústredný krízový štáb (ÚKŠ). Na brífingu po rokovaní ÚKŠ to uviedol šéf rezortu Lengvarský.

„V prípade nedohody sa snažíme pripravovať aj na plán B,“ povedal. Verí tomu, že ďalšie zasadnutie ÚKŠ nebude nutné. Ako dodal, predstavitelia vlády pokračujú v rokovaniach s lekárskymi odborármi na Úrade vlády SR.

„Deklarovali sme, že kedykoľvek, keď bude potrebné UKŠ zvolať, sme na to pripravení,“ povedal predseda ÚKŠ a minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). ÚKŠ podľa neho žiadne konkrétne opatrenia neschválil. „Povedali sme si, aké možnosti máme v prípade, bude potrebné tieto možnosti aktivovať,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter VisolajskýVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR