Matovič sa dohodol s Chirana Medical, pre slovenské nemocnice vyrobia 300 pľúcnych ventilátorov

PREMIÉR: Navštívil spoločnosť Chirana Stará Turá
Zľava: Predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas brífingu po podpise zmluvy so spoločnosťou Chirana Stará Turá o záväzku vyrábať a dodať 300 pľúcnych ventilátorov do slovenských nemocníc pre pacientov aj v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV). Stará Turá, 4. apríl 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský

Tradičný výrobca zdravotníckej techniky Chirana Madical dodá do konca júna do slovenských nemocníc 300 pľúcnych ventilácií. Ide o rozhodujúci prístroj pri záchrane pacientov, ktorým zlyhávajú pľúca v dôsledku ochorenia Covid-19.

Viac o téme: Koronavírus

O dohode s vedením Chirana Medical informoval po návšteve spoločnosti v Starej Turej predseda vlády Igor Matovič. Dodal, že ide o prístroje špičkovej kvality, pričom Chirana zvýši ich produkciu na štvornásobok. Zmluvu na výrobu prístrojov označil Matovič za kľúčovú pre slovenského pacienta v boji s koronavírusom.

Slovensko by malo mať dostatok prístrojov

Momentálne majú slovenské nemocnice k dispozícii asi 500 pľúcnych ventilátorov. Podľa aktualizovaného modelu Inštitútu zdravotnej politiky ich bude Slovensko začiatkom júla potrebovať viac ako tisíc.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí v tejto súvislosti informoval, že v procese prípravy je ďalší kontrakt, Slovensko bude mať podľa neho v júli dostatok prístrojov, vrátane rezervy.

V príprave je aj ďalší personál, pretože aj od dostatku kvalifikovaných zdravotníkov bude závisieť zvládnutie očakávanej koronavírusovej špičky začiatkom júla.

Zvýšenie výroby pľúcnych ventilácií na úkor inej

Chirana Medical zvýši výrobu pľúcnych ventilácií na úkor inej výroby. Podľa generálneho riaditeľa Jána Brkala v tejto mimoriadnej situácii zastaví všetky dodávky partnerom do zahraničia, kde bežne exportuje až 95 percent svojej produkcie.

Priemerná cena každého z prístrojov bude približne 25-tisíc eur, nemocnice ich budú dostávať podľa epidemiologickej situácie a podľa technickej prípravy.

Na Slovensku je momentálne 471 potvrdených prípadov ochorenia Covid-19, v piatok ich pribudlo 21. Počet negatívne testovaných prekročil hranicu 13-tisíc ľudí.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je aktuálne hospitalizovaných 165 pacientov, u 72 z nich bol koronavírus potvrdený, v 93 prípadoch sa čaká na výsledky testov. Osem pacientov je z tejto nákazy vyliečených.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie Chirana Medical