Vláda pri rokovaniach s LOZ smeruje podľa Hegera k dohode. Z ôsmich bodov nemajú doriešený iba jeden

NR SR: Rokovanie 77. schôdze
Zľava: Minister financií SR Igor Matovič a premiér Slovenska Eduard Heger Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 23. novembra 2022, 10:10

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) trvá na svojej ponuke zvýšiť základné platy lekárov medziročne o 35 % v prípade praxe lekárov 20 a viac rokov. Povedal to na utorkovom brífingu po rokovaní s Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Na platy tak podľa neho pôjde o 309 miliónov eur viac. Šéf rezortu financií zdôraznil, že ide o finálnu ponuku.

Prejav mimoriadnej úcty

Je to veľmi štedrá ponuka, je to prejav mimoriadnej úcty voči lekárom,“ povedal. LOZ pritom podľa neho naďalej žiada o zvýšenie platov o 59 %, resp. o 44 % podľa dĺžky praxe.

Požiadali sme ich, nech nám zajtra do 12:00 dajú definitívnu odpoveď,“ povedal Matovič. Lekárov poprosil, aby ponuku od vlády prijali.

Smerujú k vzájomnej dohode

Vláda pri rokovaniach s LOZ podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) smeruje k vzájomnej dohode. Z ôsmich bodov požadovaných lekárskymi odborármi nemajú doriešený iba jeden, a to platy lekárov.

Dodali sme na na stôl 309 miliónov eur v čase energetickej krízy, inflácie a vojny, čo je veľmi štedrá ponuka,“ povedal k návrhu na zvýšenie platov lekárov. Vláda podľa neho rozumie frustrácii zdravotníkov po dvojročnej pandémii a niekoľkých rokoch ignorovania zo strany predošlej vlády.

Ladiť sa budú len technické detaily

V siedmich bodoch, teda okrem platov lekárov, sa podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO) budú ladiť už len technické detaily.

„Verím tomu, že do konca dnešného rokovania budeme mať hlavný draft na 95 % vyladený,“ uzatvoril minister a dodal, že sa pracuje na úpravách zmien v legislatíve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti