Medici budú opäť vyučovať verejnosť v Škole zdravia

Skola_zdravia_medvedik.jpg
Foto: LF UPJŠ

V sobotu sa ľudia môžu vzdelávať v Košiciach aj v Martine

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach organizujú v sobotu 7. apríla v košickom Auparku tretí ročník podujatia Škola zdravia. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Jaroslava Oravcová.

Ide o preventívnu akciu pre širokú verejnosť realizovanú v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zameranú na rôzne oblasti zdravia.

Členovia Spolku medikov mesta Košice a Slovenského spolku študentov zubného lekárstva budú od 10:00 do 18:00 oslovovať návštevníkov nákupného centra a informovať ich o rôznych témach týkajúcich sa zdravého životného štýlu a prevencie.

Prevencia aj chorý medvedík

„Pre jednotlivcov alebo rodiny, ktoré budú v nákupnom centre tráviť svoj voľný čas, sme si pripravili viaceré zaujímavé aktivity zamerané na dospelých aj deti. Infostánky sme nazvali Zdravie v číslach, Nemocnica u medvedíka, Prvá pomoc, Antitobacco, Dobrák od kostí a Zdravý úsmev,“ hovorí študentka 4. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Lucia Hanušínová, vedúca Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice, ktorý podujatie organizuje.

Okoloidúci si v prvom stánku budú môcť otestovať svoje zdravie: odmerať krvný tlak, vyšetriť z kvapky krvi hodnotu glykémie a cholesterolu, kompletnou analýzou ľudského tela zistia podiel tuku, svalovej hmoty ale i minerálov.

Zastúpenie bude mať aj Nemocnica u medvedíka, čo je dlhoročný celoslovenský projekt medikov, organizovaný v škôlkach po celom Slovensku. Deti sú postavené do role rodiča plyšového macka, ktorý je pacientom. Navštevujú jednotlivé oddelenia, kde ordinujú samotní študenti medicíny.

Hravou formou sa dozvedajú, ako nemocničné oddelenia fungujú a čo sa v nich s pacientom robí, pričom zistia, že sa nemajú čoho báť. Uvedomia si, že cieľom lekára nie je ubližovať im, ale naopak pomôcť zbaviť ich zdravotného problému.

V ďalších stánkoch sa verejnosť môže naučiť prvú pomoc, vymeniť cigaretu za jablko,dozvedieť sa o možnosti darovania kostnej drene a odobratím vzorky svojich slín sa môžu prihlásiť do Národného registra darcov kostnej drene. Chýbať nebudú ani budúci zubári, ktorí návštevníkom predvedú správnu techniku čistenia zubov.

Pridal sa aj Martin

Medici budú v sobotu aj v Martine, a to v obchodnom centre Galéria na Námestí SNP.

Nebudú tam však od rána, svoje stánky rozložia o 13:00.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie LF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach