Medici a medvedíci pomáhajú deťom zbaviť sa strachu z lekárov

Nemocnica u medvedika_3.jpg
LF UK

Zbaviť detského pacienta strachu z bieleho plášťa – to je hlavný cieľ projektu Nemocnica u medvedíka, ktorý v bratislavskej detskej nemocnici a v škôlkach realizujú študenti Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK). Informovala o tom vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová.

Nemocnica u medvedíka je inšpirovaná zahraničným projektom „Teddy bear hospital“. Do Bratislavy sa tento nápad dostal v roku 2008. Doposiaľ sa s ním zoznámilo viac ako 2 000 detí.

Zámerom projektu je priblížiť deťom hravou formou prácu lekára a ukázať im, že lekár nie je nepriateľ, ale naopak – kamarát, ktorý chce pomôcť vyriešiť ich zdravotné problémy. Do projektu je zapojených takmer 40 medikov Lekárskej fakulty UK.

Projekt prebieha v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na Kramároch, ako aj vo viacerých škôlkach. Ako priblížil študent LF UK Martin Lindák, v škôlkach si medici rozložia stoly podľa oddelení – chirurgia, interné, zubné a ORL oddelenie. Deti majú so sebou svojho obľúbeného plyšáka – pacienta.

„Po diagnostikovaní ochorenia alebo zranenia ,pacienta‘ si deti rozdelíme a pri každom stole sa im venujú medici. Snažíme sa navodiť atmosféru, že deti sú spolu s nami lekármi a spolu ošetrujeme pacienta. Dieťa má možnosť ohmatať si pomôcky, popočúvať hrudník či dať plyšákovi sadru,“ vysvetlil Lindák.

Pri práci používajú plášte, rúška či rukavice, ako aj nevyhnutné pomôcky – striekačky, obväzy, náplasti. Zapožičané majú aj otoskopy a oftalmoskopy. Na konci celej prehliadky dostane každé dieťa diplom a recept.

„Veľmi nás teší pozitívna spätná väzba – od detí i rodičov. Následná návšteva lekára nie je potom už pre dieťa taká stresujúca a prebieha oveľa pokojnejšie a príjemnejšie – práve vďaka tomu, že si dieťa prácu lekára vyskúšalo a zoznámilo sa s pomôckami i priebehom vyšetrenia,“ dodal Lindák.

Bratislavskí medici navštevujú škôlky približne trikrát a nemocnice dvakrát za mesiac. Projekt príležitostne predstavujú aj v nákupných centrách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom