Medikom roka 2019 sa stal Lukáš Weiss

|||
Medik roka 2019 Lukáš Weiss | Foto: Svet zdravia/Ivan Fleischer

Víťazom piateho ročníka súťaže Medik roka 2019, ktorú organizuje sieť nemocníc Svet zdravia, sa stal 25-ročný Lukáš Weiss z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Martine.

Stal sa najlepším spomedzi 20 finalistov, ktorí uplynulý víkend súťažili v praktických i teoretických úlohách na pôde nemocnice v Humennom.

Víťaz si domov odnáša 3000 eur a všetci finalisti získali od Sveta zdravia ponuku garantovaného pracovného miesta.

Súťažili v praktických disciplínach

Medik roka je odborná súťaž pre študentov 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt. Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo si v nej mohli preveriť a zmerať svoje teoretické aj praktické poznatky v rámci odborných workshopov a v praktických podmienkach skutočnej nemocnice.

MEDIK ROKA 2019

Medici mali aj tento rok možnosť vyskúšať si súťažiť v takých praktických disciplínach, s ktorými sa počas výuky bežne nedostanú do kontaktu. Dozvedeli sa tiež zaujímavé teoretické fakty z oblastí, ktoré sa štandardne na lekárskych fakultách nespomínajú.

„Súťaž však každý rok organizujeme nielen preto, aby sme medikom povedali viac o trendoch v modernej medicíne, ale aj preto, aby sme sa od nich dozvedeli, v čom vidia problémy v zdravotníctve, aké sú ich priority a názory,“ uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

„Títo mladí ľudia budú čoskoro pracovať možno aj v našich nemocniciach. Verím, že budú spolu s nami meniť slovenské zdravotníctvo k lepšiemu,“ dodal.

Od resuscitácie po vnútorné krvácanie

V rámci praktických medicínskych workshopov si finalisti mali možnosť na makete vyskúšať resuscitovať či intubovať novorodenca. Cez veľkosť kľúčovej diery ošetrovali kĺb s pomocou artroskopickej kamery. Zažili minúty hrôzy na urgentnom príjme či museli zvládnuť akútne krvácanie do tráviaceho traktu.

MEDIK ROKA 2019
Foto: Svet zdravia/Ivan Fleischer

Z nemedicínskych oblastí sa budúci lekári zoznámili napríklad s tým, ako zdravotné poisťovne platia lekárov, dozvedeli sa viac o financiách v zdravotníctve.

Súťaž opäť ukázala, že študenti lekárskych fakúlt by uvítali viac praktických skúseností a možnosť získania poznatkov i z nemedicínskych oblastí už počas štúdia.

Lukáš víťazstvo nečakal

Víťaz Lukáš Weiss je šiestakom Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. „Absolútne som to nečakal, keďže som mal pocit, že mi praktické veci nešli tak, ako by som očakával. Takže sa teším,“ reagoval Lukáš. Podarilo sa mu získať 132 bodov z celkových 147.

„Nikdy som nemal možnosť si v škole vyskúšať takéto praktické veci, stále to bolo o teórii. Takže táto súťaž bola dôležitá, už sa pomaličky blížime do praxe a workshopy boli veľmi kvalitné. Predchádzajúcich víťazov sme tiež mali z Martina, tak aj od nich vieme, že je to tu super. Som rád, že som tu bol,“ dodal najlepší medik roka 2019. V budúcnosti zvažuje špecializovať sa na kardiológiu alebo gastroenterológiu.

Na druhom mieste sa umiestnil Dávid Drahoš, šiestak Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Tretie miesto obsadil István Bodor,  študent 5. ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. István vyhral aj v špeciálnej kategórii zdravotnej poisťovne Dôvera a získal finančnú výhru v hodnote 1000 eur.

MEDIK ROKA 2019

Ako povedal generálny riaditeľ  zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan, súťaž Medik roka ukazuje mladým študentom medicíny reálne podmienky v nemocnici. Trochu ich pripraví na prax a naučí ich rozumieť aj ostatným vzťahom v zdravotníctve.

„Pri tomto projekte stojíme od samotného začiatku, lebo sa chceme deliť o naše know-how a pomôcť mladým lekárom pripraviť sa na ich budúce povolanie,“ doplnil Kultan.

Všetkým dvadsiatim finalistom bolo zároveň ponúknuté garantované pracovné miesto v sieti nemocníc Svet zdravia. Traja najlepší si budú môcť vybrať oddelenie podľa vlastného výberu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Svet zdravia