Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľubica Hlinková
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľubica Hlinková Foto: vZdravotnictve.sk
4. 06. 2019 14:48 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Medirex a VšZP sa dohodli. Zatiaľ

Plánované laboratórne vyšetrenia tak budú preplácané. Dohodli sa však na trojmesačnom prechodnom období .

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa dohodla so spoločnosťou Medirex. Plánované laboratórne vyšetrenia tak budú preplácané.

„Dohodli sme sa však na prechodnom období, počas ktorého sme si dali záväzok, že budeme ďalej riešiť problém. Pretože obdobnú situáciu riešime naprieč všetkými poisťovňami,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Medirex Jozef Gavlas na tlačovej besede.

Medirex aj VšZP vnímajú ako problém nedostatok financií.

Ceny klesajú, sťažuje sa Medirex

Ako ďalej uviedol Gavlas, problémy so zabezpečením laboratórnej diagnostiky nastali, pretože cena za vyšetrenia postupne klesá. „Ten pokles ceny za výkon je naozaj na Slovensku markantný,“ zhodnotil. „Zatiaľ sme problém odložili o tri mesiace, dokedy platí cenový dodatok, aj keď zmluvu sme uzatvorili na celý rok,“ vysvetlil.

Eura_dlh.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa Gavlasa, keď robili prepočty za posledné štyri roky, tak len na spoločnosti Medirex usporila VšZP na zmene podmienok asi 19 mil. eur, v prípade ceny bodu.

Zdôraznil, že laboratóriá nežiadajú zvýšenie ceny bodu, ale uhradenie výkonov, ktoré reálne urobili. Informoval, že aktuálna situácia neohrozila zdravotnú starostlivosť a všetky vzorky boli vyšetrené.

Hlinková: Peňazí je menej ako žiadajú poskytovatelia

Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková na brífingu informovala, že v súčasnosti nedokáže ani jedna strana problém vyriešiť.

„Posunuli sme si tento problém na 30. septembra s tým, že budeme rokovať s celým segmentom SVALZ-ových zariadení,“ uviedla šéfka poisťovne.

Súčasná situácia bola podla Hlinkovej dôsledkom zlého nastavenia. Financií podľa nej nie je toľko, aké sú požiadavky zo strany poskytovateľov.

„Poisťovňa nezlyhala,“ hovorí jej riaditeľka

„Z môjho pohľadu nevnímam, že by sme zlyhali,“ zhodnotila postup VšZP. Odmietla tak kritiku ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Podľa Hlinkovej ukázali, že vedia zvládať aj takéto situácie.

Ak lekári odmietli vyšetriť pacienta s odôvodnením, že poisťovňa nemá zmluvu s Medirexom, podľa Hlinkovej nepostupovali správne. VšZP podľa jej šéfky operatívne prostredníctvom revíznych lekárov na pobočkách schvaľovala vyšetrenia ako neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Niektorí lekári tak podľa nej neoprávnene vrhli zlé svetlo na poisťovňu.

Odporúčané články

Ministerstvo nevyvodí personálnu zodpovednosť pre problém s Medirexom Píše Zuzana Šebová

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X