Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chemia_banky.jpg
Foto: Pixabay.com
31. 05. 2019 6:05 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Medzinárodná spolupráca vo výskume umožní pacientom dostať sa skôr k inovatívnym liekom

Benefitom spolupráce je aj výrazná úspora financií pre zdravotné poisťovne.

Medzinárodná spolupráca v biomedicínskom výskume umožní pacientom dostať sa skôr k inovatívnym liekom a inovatívnym metódam liečby. Vyplynulo to z medzinárodnej diskusie slovenských aj zahraničných expertov pri príležitosti Medzinárodného dňa klinického skúšania.

Diskusiu organizovalo Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s infraštruktúrou SLOVACRIN, ktorý je súčasťou ECRIN-u.

Šetrí peniaze

Inovatívna liečba býva podľa ministerstva zdravotníctva často veľmi nákladná. Významným benefitom spolupráce je preto výrazná úspora financií pre zdravotné poisťovne. Napríklad v Českej republike predstavovala úsporu vyše 600 miliónov českých korún (CZK) za jeden kalendárny rok.

Minuloročným vstupom Slovenska do konzorcia ECRIN ministerstvo reflektuje aj ciele zakotvené v Národnom onkologickom programe. Ide najmä o najmä zlepšenie dostupnosti klinických štúdií pre onkologických pacientov.

Inovatívna liečba je podľa rezortu dôležitá aj z hľadiska zlepšenia zdravia slovenskej populácie a zvýšenia kvality zdravotnej starostlivosti.

Projekt biobanky je pripravený

S podporou biomedicínskeho výskumu súvisí aj iniciatíva vytvorenia systémovej biobankovej infraštruktúry. Aj tá bola predmetom medzinárodnej diskusie.

Šéf SLOVACRIN-u Daniel Pella vysvetlil, že na začiatok by mohlo ísť o biobanku tkanív a biobanku krvných vzoriek. Biobanka sa dá podľa neho využívať pri rôznych ochoreniach.

„To, čo sa získa na Slovensku, nemusí byť použité len na Slovensku, ale môže byť použité v spolupráci s ostatnými krajinami, ktoré takisto biobanky majú,“ povedal.

Pella informoval, že projekt biobanky je pripravený a sú už alokované určité financie. “Je to na vláde, aby čo najskôr rozhodla o uvoľnení týchto finančných prostriedkov,“ dodal.

ECRIN

Slovensko sa minulý rok stalo súčasťou medzinárodnej paneurópskej organizácie zameranej na akademický klinického výskum – ECRIN (European Clinical Research Infrastructure Network). Položili sa tým základy pre SLOVACRIN (Slovak Clinical Research Infrastructure Network), pričom Slovenská republika získala štatút pozorovateľa. Prezidentom SLOVACRIN-u je dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Daniel Pella. ECRIN je neziskovým združením, ktoré má momentálne v portfóliu viac ako 40 klinických štúdií zameraných na široké spektrum ochorení z rôznych medicínskych odborov.

Odporúčané články

V biomedicínskom výskume má Slovensko potenciál Od 15. mája možno žiadať o dotácie na výskum a vývoj v zdravotníctve

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X