Mesto Vysoké Tatry zmodernizuje zdravotné stredisko, od ministerstva získalo milión eur

Lekar tablet
Foto: Thinkstock

Mesto Vysoké Tatry získalo nenávratný príspevok milión eur na vybudovanie Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS). V súvislosti so zámerom však vyhlasovalo verejné obstarávanie na dvakrát.

Vyhlasovateľ zrušil obstarávanie, ktoré sa začalo v júli 2019, keďže sa do súťaže prihlásil len jeden uchádzač a mesto malo právo takto postupovať, lebo chcelo dať celému zámeru väčšiu efektívnosť,“ vysvetlil pre agentúru SITA prednosta mestského úradu Martin Maruška. Podľa neho bolo k 7. novembru ukončené druhé obstarávanie a momentálne sa vyhodnocuje.

Samospráva počíta so spustením prevádzky centra vo februári 2022.

Stredisko chcú zrekonštruovať

Tatranská samospráva dostala od Ministerstva zdravotníctva SR milión eur, čo je 95 percent z celkových oprávnených nákladov. Zmluva bola podpísaná 3. septembra tohto roka.

Podľa Marušku má mesto Vysoké Tatry zabezpečené zdroje na päťpercentné financovanie projektu vo výške takmer 53-tisíc eur.

V centre by mal pôsobiť všeobecný lekár pre dospelých, všeobecný lekár pre deti a dorast, gynekológ, stomatológ a budú v ňom vytvorené aj priestory pre konziliárne vyšetrenia ambulantných špecialistov.

Centrum by malo vzniknúť v terajšom zdravotnom stredisku v Novom Smokovci, ktoré by sa malo zrekonštruovať a zmodernizovať, doplniť potrebnou zdravotníckou technikou a zariadeniami. Kedy sa začne s výstavbou, zatiaľ nie je známe, podľa Marušku je verejné obstarávanie v štádiu vyhodnocovania.

Dostane aj nový RTG prístroj

Komisia na to určená po kontrole a splnení všetkých povinných náležitostí potvrdí uchádzača s najnižšou cenou. Predpokladá sa, že do konca novembra 2019 bude potvrdená spoločnosť z procesu verejného obstarávania na zhotovenie diela. Podpisom zmluvy o dielo a prevzatím staveniska sa bude môcť začať s prácami, na ktoré je stanovený pevný termín dvanásť mesiacov od začatia,“ informoval Maruška.

V rámci prác sa plánuje rekonštrukcia budovy, pričom projekt počíta aj s novým výťahom, ktorý v budove doteraz nebol, bezbariérovým prístupom, novým RTG prístrojom a online informačným systémom.

Ako už v minulosti uviedol pre SITA primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, CIZS predstavuje posun ku komplexnej primárnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Maruška
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR