Michalovská nemocnica chce vytvoriť centrum pre mozgové príhody

Mri.jpg
Foto: FreeImages.com

Moderné prístrojové vybavenie pre centrum a ďalšie pre oddelenie nukleárnej medicíny zakúpi z prostriedkov získaných z eurofondov

V novej michalovskej nemocnici spoločnosti Svet zdravia chcú zriadiť centrum pre mozgové príhody (stroke centrum). Pre centrum plánuje nemocnica do troch rokov nakúpiť nutné prístrojové vybavenie.

Ako informoval agentúru SITA hovorca Sveta zdravia Tomáš Kráľ, aj to je jedna z vecí, ktorú zafinancujú z eurofondov. Nemocnica získala nenávratný finančný príspevok takmer 1,9 milióna eur.

„Počet kardiovaskulárnych ochorení, cievnych mozgových príhod a podobných ochorení v súčasnosti neustále rastie. Zriadením tzv. stroke centra, ktoré bude liečiť pacientov s náhle vzniknutou cievnou mozgovou príhodou, poskytneme ľuďom vysoko špecializovanú neurologickú starostlivosť,“ povedal riaditeľ nemocnice Vladimír Dvorový.

Zdôraznil, že táto starostlivosť bude nielen pre pacientov z Michaloviec, ale aj zo širšieho regiónu a významne sa tak zvýši jej dostupnosť.

Diagnostická aj intervenčná funkcia

Z eurofondov nemocnica zakúpi novú angiografickú linku a špeciálny ultrazvukový prístroj s možnosťou zobrazenia diagnostiky.

„Angiografická linka je kombinované diagnostické zariadenie, ktoré na princípe fokusovaného röntgenového žiarenia na určitú oblasť (hlavu, krk, hrudník, brucho, panvu) s použitím kontrastných látok priam dokonale zobrazuje cievne zásobenie jednotlivých častí tela či orgánov,“ vysvetlil Dvorový.

Okrem včasnej diagnostiky nová angiografická linka plní aj dôležitejšiu intervenčnú úlohu. Prostredníctvom nej je napríklad možné lokálne ošetriť aneuryzmu či roztiahnuť zúženú cievu.

Nové SPECT/CT

Nové prístrojové vybavenie dostane aj oddelenie nukleárnej medicíny. Nemocnica plánuje vďaka eurofondom vymeniť staršiu jednohlavovú gamakameru za nový špeciálny medicínsky prístroj SPECT/CT (jednofotónový emisný počítačový tomograf). Ten umožňuje kvalitnejšiu diagnostiku, kontrolu liečby nádorových ochorení i širšie spektrum vyšetrení.

„Ide v podstate o kombináciu výhod dvoch prístrojov: vysoko citlivého CT, ktorý umožňuje presné zacielenie zhubného procesu v organizme a SPECT, čo je diagnostická metóda na detekciu malígnych lézií a ich zobrazenie pod špeciálnou gama kamerou,“ vysvetlil riaditeľ s tým, že prístroj nemocnica využije najmä v oblasti onkológie.

Nemocnica by mala zmluvu o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) podpísať v najbližších týždňoch. Nové medicínske vybavenie by následne mala stihnúť nakúpiť do troch rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica MichalovceSvet zdravia