Michalovská nemocnica otvorila nové pracovisko nukleárnej medicíny, poslúži najmä onkologickým pacientom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nemocnica Michalovce

Michalovská nemocnica vo štvrtok otvorila nové priestory pracoviska nukleárnej medicíny, ktoré bude slúžiť najmä onkologickým pacientom.

Pracovisko vzniklo vďaka dotácii z eurofondov a celkové náklady na prístrojové vybavenie a stavebné práce, vrátane spoluúčasti nemocnice, sa vyšplhali na takmer 1,5 milióna eur. Agentúru SITA o tom informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Kúpili aj nový prístroj

Nemocnica v rámci nového oddelenia najprv komplexne zrekonštruovala priestory na podzemnom podlaží onkologického centra. Vymenila elektrické rozvody, vodoinštaláciu, okná, podlahy a uskutočnila kompletnú obnovu stien. V rámci prác zmenila aj dispozíciu priestoru. Náklady na stavebné a rekonštrukčné práce sa vyšplhali na vyše 776-tisíc eur.

Následné zariadenie priestorov štandardným a medicínskym mobiliárom stálo takmer 141-tisíc eur. Významnou investíciou bol nákup hybridného dvojhlavového SPECT/CT prístroja za 549-tisíc eur, ktorý nahradí doterajšiu jednohlavovú SPECT gamakameru.

Nový prístroj rozšíri diagnostické možnosti, skráti čas vyšetrenia, skvalitní zdravotnú starostlivosť a zvýši komfort pacientov. Umožňuje tiež lepšiu lokalizáciu a diagnostiku patologického ložiska.

„S pomocou nového prístroja spájame dve vyšetrovacie metódy. V rámci vyšetrenia SPECT, keď sa podáva pacientovi rádioaktívna látka, dokážeme odhaliť nádor alebo zápal v tele aj o niekoľko mesiacov skôr, ako pri iných zobrazovacích metódach,“ vysvetlila primárka oddelenia nukleárnej medicíny Monika Málincová.

Odhalí kostné metastázy i ďalšie druhy rakoviny

Nový prístroj bude podľa primárky slúžiť pri diagnostike kostných metastáz, napríklad pri rakovine prostaty, prsníka a iných onkologických ochoreniach, tiež pri diagnostike závažnej a niekedy až život ohrozujúcej embólii pľúc. Pomôže pri diagnostike a hodnotení efektu liečby nielen onkológom, ale aj ďalším špecialistom.

Primárka podotkla, že hybridný prístroj zároveň pracuje s možnosťou celotelového a tomografického zobrazenia, prípadne aj s anatomickým CT zobrazením.

Ako uviedol riaditeľ michalovskej nemocnice Marián Haviernik, pracovisko nukleárnej medicíny je jedenástym novým pracoviskom od otvorenia nemocnice, ktoré sa zameriava na poskytovanie nadregionálnej zdravotnej starostlivosti.

Oddelenie sa zároveň po dlhých rokoch presťahovalo z vysunutého pracoviska v meste do areálu nemocnice, kde pred viac ako dva a pol rokom otvárali novú nemocničnú budovu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana FedákováMarián Haviernik
Firmy a inštitúcie Nemocnica Michalovce