Mikas: Nemôžeme tolerovať porušovanie vyhlášok. Kým nemáme vakcínu, musíme obmedzovať mobilitu ľudí

Ján Mikas
Hlavný hygienik SR Ján Mikas počas tlačovej konferencie na Úrade vlády SR na tému: Protiepidemické opatrenia v súvislosti s COVID-19. Bratislava, 9. december 2020. Foto: SITA/Jana Birošová

Hlavný hygienik SR Ján Mikas v poslednej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR vyzval ľudí, aby odložili všetky stretnutia okrem nevyhnutných a vyhýbali sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, napríklad vianočným trhom či preplneným obchodom.

„Kým nebudeme mať vakcínu, musíme obmedzovať stretávanie a mobilitu ľudí – je to jediný účinný nástroj, ktorý zatiaľ máme,“ podotkol Mikas.

Tiež ich žiada, aby rúška nosili správne, dodržiavali dostatočné odstupy od iných ľudí a pravidelne si umývali či dezinfikovali ruky.

Mikas vo vyhláške zdôraznil, že hygienici nemôžu naďalej tolerovať porušovanie platných vyhlášok a „pravidiel zdravého rozumu“ v gastro-prevádzkach.

Viac o téme: Koronavírus

Poukázal, že veľký počet ľudí bez rúšok trávi každý deň dlhý čas v hermeticky uzavretých priestoroch, keďže pravidlo o jednej otvorenej stene terasy mnohí vôbec nerešpektovali.

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil vo štvrtok novú vyhlášku, ktorou informuje o opatrenia proti ochoreniu COVID-19 pre mesiac december a platných aj počas vianočných sviatkov. O vyhláške informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MikasMarek Eliáš
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)