Krajčí podal do rúk prezidentky demisiu, ministerstvo zdravotníctva dočasne povedie Heger (online)

PREZIDENTKA: Prijala demisiu Mareka Krajčího
MInister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) podáva demisiu do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej. Bratislava, 12. marec 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok popoludní prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) a zároveň dočasne poverila vedením rezortu zdravotníctva iného člena vlády, ktorým je minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Nepresadené kľúčové odporúčania

Čaputová sa vo svojom príhovore poďakovala Krajčímu za úsilie a námahu, ktorú vynaložil pri výkone vládnej funkcie.

Verí, že Krajčí svoju prácu vykonával s najlepším vedomím a svedomím a jeho rozhodnutia boli vedené dobrými úmyslami. Podotkla, že v niektorých situáciach to nestačí a najmä nie v takých, ktoré sú nielen výzvou pre jedného ministra, ale pre celú vládu a krajinu.

Veľká téma OĽaNO pred voľbami

Prezidentka si váži ľudský vklad Krajčího a jeho nasadenie pri riadení ministerstva. Dodala však, že vyvodenie politickej zodpovednosti považuje za prirodzenú súčasť mandátu, ktorý získal.

Marek Krajčí – životopis

MUDr. Marek Krajčí sa narodil 24. marca 1974 v Bratislave. Viac ako 20 rokov pracuje ako detský kardiológ v Detskom kardiocentre SR, jedinom špecializovanom centre pre liečbu detských vrodených a získaných ochorení srdca. Je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií. Marek Krajčí bol 21. marca 2020 vymenovaný za ministra zdravotníctva Slovenskej republiky.

V parlamentných voľbách 2016 kandidoval zo štvrtého miesta na kandidátke hnutia OĽaNO-Nova ako nezávislý kandidát. Vo voľbách získal takmer 32-tisíc preferenčných hlasov a bol zvolený za poslanca Národnej rady SR (NR SR). Na jeho podnet sa na pôde parlamentu vytvorila 30. mája 2016 skupina Spojencov Izraela. Bol podpredsedom Výboru NR SR pre zdravotníctvo. V novembri 2017 ho hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nominovalo do pozície tieňového ministra zdravotníctva.

Vo voľbách do NR SR 29. februára 2020 kandidoval za zoskupenie OĽaNO, Nova, Kresťanská únia (KÚ) a Zmena zdola zo 143. miesta. Získal 35 515 preferenčných hlasov.

Marek Krajčí je aj zakladateľ a predseda správnej rady platformy Kresťania v meste, hudobník, skladateľ a textár. Je tiež držiteľom najvyššieho samosprávneho vyznamenania – Ceny primátora hlavného mesta SR Bratislavy za rok 2014 „Za nezištnú a účinnú pomoc ľuďom v núdzi prostredníctvom charitatívnych a dobrovoľníckych aktivít v Bratislave i za hranicami mesta“. Je ženatý, s manželkou Kamilou má 5 detí.

Informácie pochádzajú od hnutia OĽaNO, ministerstva zdravotníctva a z archívu agentúry SITA.

Pripomenula, že vyvodzovanie politickej zodpovednosti bolo jednou z veľkých tém pred voľbami a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) očakávania verejnosti na jej vyvodzovanie podporovalo. „O to menej sa viem stotožniť s interpretáciou, kedy je vaša demisia podávaná ako obeta. Je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a v celej spoločnosti čelíme,“ konštatovala.

Od nového ministra čaká, že v boji s pandémiou bude od vládnych partnerov dôraznejšie požadovať väčšiu podporu a pomoc, a to vo všetkých smeroch. „Pretože ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný,“ uzavrela.

Krajčího piatkový status na Facebooku

Podanie demisie Krajčí sľúbil v piatok ráno. „Nechcem, aby termín môjho odchodu bol zámienkou pre povalenie vlády. Dnes podám demisiu. Ďakujem za vašu podporu v neľahkom boji s neviditeľným nepriateľom. Veľmi si ju vážim,“ napísal na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) spolu s predstaviteľmi hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na tlačovej besede vo štvrtok  oznámil, že Krajčí odíde z pozície ministra zdravotníctva. Doplnil však, že Krajčího odstupovanie bude postupné.

„Chcem, aby nový minister alebo ministerka boli spoločne so súčasným ministrom niekoľko týždňov spolu v úrade. Aby sa to nedotklo ochrany života ľudí,” uviedol.

Situáciu v súvislosti s krízou v koalícii sledujeme online (minúta po minúte)

  • piatok 12. marca

17:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť.

16:32 Marek Krajčí (OĽaNO) z postu ministra zdravotníctva neodchádza ako človek, ktorý zlyhal, bol spojený s korupciou či okrádaním chorých. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) to povedal po tom, čo Krajčí odovzdal svoju demisiu prezidentke Zuzane Čaputovej. Krajčí podľa neho odchádza ako osoba, ktorá každým jedným svojim krokom a rozhodnutím úzkostlivo chránila zdravie a životy ľudí.

„Keby sme sa všetci správali tak, ako nám Krajčí odporúčal, situácia na Slovensku by bola zásadne lepšia,“ povedal Matovič. Konštatoval, že exminister sa pri riešení pandémie pustil aj do boja s mafiou, ktorá dlhé roky systematicky rozkrádala verejné zdroje v slovenskom zdravotníctve.

„Odchod Mareka Krajčího si koaličné strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita dali ako jedinú podmienku pre pokračovanie koalície. Touto chvíľou považujeme túto dohodu za splnenú a veríme, že už si nikto nebude klásť žiadne ďalšie podmienky,“ uviedol minister financií a dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO). Doplnil, že by mali všetci spoločne niesť zodpovednosť za krajinu a v plnom prúde sa vrátiť k práci. Tiež sa ospravedlnil, ak sa niekoho ich tlačová beseda z 11. marca dotkla, no podotkol, že len povedali to, čo cítili.

15:56 Po návrate Mareka Krajčího (OĽaNO) do Národnej rady SR (NR SR) ako poslanca príde o mandát Sebastián Kozarec (OĽaNO). Práve on nastúpil ako náhradník na neuplatňovaný poslanecký mandát Krajčího. Agentúre SITA to potvrdil odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.

15:41 Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Dočasným vedením rezortu hlava štátu poverila ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:51 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) vníma zadržanie šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského ako snahu zbaviť ho funkcie v SIS.

„Myslím si, že je to mocenský zápas a ja pevne verím, že Pčolinský bude zbavený mlčanlivosti, aby mohol vypovedať k tým veciam, ktoré sú mu kladené za vinu,“ uviedol. Myslí si, že riaditeľ SIS bude mať čo k tejto kauze povedať.

Krajniak pripomenul, že predseda hnutia Sme rodina a Národnej rady SR Boris Kollár vo štvrtok 11. marca požiadal listom prezidentku SR, aby Pčolinského dočasne postavila mimo službu. Dodal, že hlavu štátu tiež požiadali, aby prípadnú žiadosť o zbavenie mlčanlivosti schválila čím skôr.

14:44 Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok požiadala premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby zvolal zasadnutie Výboru Bezpečnostnej rady SR pre koordináciu spravodajských služieb. Ako vysvetlil jej hovorca Martin Strižinec, urobila tak v súvislosti so zadržaním, obvinením a následným dočasným pozbavením výkonu štátnej služby riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.

14:23 Prezidentka Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) v piatok o 15:30 v Prezidentskom paláci a zároveň dočasne poverí vedením rezortu zdravotníctva iného člena vlády. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

14:08 Na dobré manažovanie takého ťažkého rezortu, ktorý za ostatné roky zostal ako skamenelý, bez reforiem, nestačí dobrosrdečný a slušný človek. Na adresu odchádzajúceho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího to pre agentúru SITA uviedol analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

13:50 Strana Hlas-SD má tlačovú konferenciu ku kríze vo vládnej koalícii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:46 Počet podpisov občanov pod petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách sa blíži k číslu 300-tisíc. Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Podľa neho vláda nefunguje a mala by sa začať venovať ľuďom.

Referendum na Slovensku vyhlasuje prezident na základe petície aspoň 350-tisíc občanov alebo na základe uznesenia Národnej rady SR (NR SR) do 30 dní od petície, respektíve uznesenia NR SR. Referendum sa vykoná do 90 dní od jeho vyhlásenia.

13:01 Táto mocensko-spravodajská hra o ovládnutie Slovenskej informačnej služby (SIS) a tlaku na Sme rodina bude mať svoju dohru. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísal predseda poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Peter Pčolinský. Reagoval tak na to, že šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, jeho brata, zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) 11. marca. Dôvodom sú údajne podozrenia z korupcie.

12:15 Je to ako zlý sen, Slovensko čelí najhoršej kríze od druhej svetovej vojny a vláda Igora Matoviča sa už týždeň zaoberá len vlastnými spormi. Píše nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na sociálnej sieti Facebook a vyzýva koaličný štvorlístok, aby sa išiel hádať do opozície.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:44 V najťažších situáciách sa ukazuje rozvaha a veľkosť človeka. Marek Krajčí aj týmto rozhodnutím opäť dokázal, že mu tieto vlastnosti nechýbajú a pre vyšší cieľ urobí maximum. Uviedlo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook v súvislosti s jeho demisiou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:23 Situácia je momentálne vážna, vládna kríza pokračuje. V strane Za ľudí o tom v piatok budú rokovať. Po príchode na rokovanie vlády to médiám povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

„Všetci ste videli včerajšiu (štvrtkovú) tlačovku. Myslím si, že je mimoriadne potrebné, najmä v tejto zložitej krízovej situácii, aby sa zlepšili vzťahy, aby sa obnovila dôvera a v prvom rade, aby ľudia už nemuseli riešiť problémy vlády, ale aby vláda riešila problémy občanov,” doplnila.

10:55 Demisia Mareka Krajčího (OĽaNO) na funkciu ministra zdravotníctva je slabou náplasťou na „obrovskú tržnú ranu, ktorú je potrebné zašiť”. Pre agentúru SITA to povedala politologička Renáta Dulinová Bzdilová z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

10:24 Minister hospodárstva a líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík si myslel, že dohoda je platná a všetky koaličné strany ju budú dodržiavať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:11 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) vo štvrtok ukázal, čoho sa len tak ľahko nevzdá. Len niekoľko hodín po oznámení, že vraj kríza skončila, partnerov verejne skritizoval, že ho dohnali k obetovaniu jeho ministra.

9:43 Nejaká obeť sa musela nájsť. Akurát by pre spoločnosť bolo asi lepšie, keby sa svojej funkcie vzdal práve premiér, ktorý svojimi vyhláseniami spôsobil celú koaličnú krízu. Píše Pavel Urban v komentári.

9:21 Marek nie je mocenský politik. Je najmä lekár a človek. Mocenský politik by na jeho mieste hrozil za neschválenie tvrdších opatrení demisiou a ak by to nepomohlo, aj by tú demisiu podal. Tým by automaticky preniesol zodpovednosť na kolegov, ktorí ho neustále torpédovali. Marek je však až príliš ľudský a slušný. Píše podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:06 Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) zatiaľ nepozná meno nového ministra zdravotníctva. Povedala to vo štvrtok 11. marca v diskusnej relácii televízie Joj Na hrane. Doplnila, že rezort zdravotníctva má v gescii hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Verí, že na tento post vyberú zodpovedného človeka. Na rozhodnutie Mareka Krajčího (OĽaNO) skončiť vo funkcii ministra zdravotníctva reagovala slovami, že si nevie predstaviť väčšiu mieru sebareflexie, ako odchod ministra. Doplnila, že je dôležité, aby odovzdanie rezortu prebehlo čo najhladšie.

8:44 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) nechce, aby termín jeho odchodu bol zámienkou pre povalenie vlády a preto sa rozhodol, že demisiu podá už v piatok 12. marca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:30 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) v súvislosti s krízou vo vládnej koalícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR