Minister Krajčí sa chce pri kontrole zákazu vychádzania inšpirovať gréckym modelom. Ako to teda funguje v Grécku?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Telefón, SMS
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Lockdown nepomáha, epidemické opatrenia by sa mali ešte sprísniť. S touto správou v pondelok pred zasadnutím vlády prišiel minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Oznámil tiež, že na utorok zvolal pandemickú komisiu, ktorá rozhodne, čo ďalej.

Diskusia bude podľa ministrových slov čisto odborná, okrem virológov a epidemiológov pozval aj analytika Richarda Kollára. Mali by sa okrem iného rozprávať aj o gréckom modeli boja s novým koronavírusom, ktorý využíva aj posielanie SMS správ.

V pondelok Krajčí nechcel viac konkretizovať. „Toto je len jeden z možných variantov, ktorý celkom dobre fungoval v Grécku. Takže, ak sa zaujímate, ako by to mohlo vyzerať, určite sa budeme inšpirovať gréckym modelom,“ povedal.

Grécky model

Jeho súčasťou je určitá forma žiadosti o porušenie zákazu vychádzania. Ako minister vysvetlil, ľudia by zaslali SMS správu vzhľadom na výnimku, ktorú budú požadovať. Centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas.

Ako teda vyzerá grécky model? V Grécku, rovnako ako u nás, platí zákaz vychádzania. Pohyb osôb je povolený iba z dôvodov, ktoré sú tiež veľmi podobné tým slovenským.

Výnimku zo zákazu vychádzania teda Gréci majú v prípade, že v pracovnej dobe idú do práce alebo z práce, pri návšteve lekárne, lekára či pri darovaní krvi, a tiež pri nákupe v obchodoch, ktoré nerobia donášku či online doručovanie.

Podobné nariadenia

Mimo domov môžu ísť aj vtedy, ak potrebujú využiť verejné služby ako sú poštové či bankové, tiež ak odprevádzajú deti zo školy a do školy či chcú pomôcť ľuďom v núdzi. Na výnimku sa môžu zúčastniť pohrebu v rámci ostatných platných nariadení.

Gréci majú dovolený aj pohyb vonku, najmä v súvislosti s venčením domáceho zvieraťa a cvičením, pričom smú ísť v skupinke maximálne troch ľudí, ktorí však dodržiavajú vzdialenosť aspoň 1,5 metra.

Na všetky tieto činnosti však potrebujú povolenie, ktoré je dostupné v niekoľkých verziách. Povolenie typu A je napríklad vydávané na účely pohybu osôb do zamestnania a vydáva sa na 14 dní.

Povolenie typu A a B

Systém funguje tak, že Gréci musia v informačnom systéme nazvanom ERGANI vyplniť formulár, ktorý následne podpíše zamestnávateľ, v prípade právnickej osoby splnomocnená osoba a v prípade samostatne zárobkovo činnej osoby samotný pracovník.

Na všetky ostatné činnosti, okrem práce, je potrebné povolenie typu B, ktoré obsahuje meno, dátum narodenia a adresu bydliska, ako aj čas, v ktorom daný záujemca o povolenie plánuje odísť mimo bydlisko.

Jednotlivci musia mať v prípade kontroly pri sebe preukaz totožnosti alebo cestovný pas, ako aj takto vyplnený formulár, ktorý môže byť vytlačený alebo vlastnoručne napísaný. Ďalšou možnosťou je preukázať sa potvrdením v SMS správe.

SMS potvrdenie

O povolenie na pohyb v Grécku musia požiadať zaslaním bezplatnej SMS správy, v ktorej bude napísaný jeden zo šiestich dôvodov, kvôli ktorým chce dotyčný bydlisko opustiť.

Dôvod číslo jedna predstavuje návštevu lekára/lekárne, dôvod číslo dva znamená nákup v obchode, dôvodom číslo tri je využitie verejnej služby (úrad, pošta, banka) a ako dôvod číslo štyri sa vníma sprevádzanie maloletých či pomoc ľuďom v núdzi.

Dôvodom číslo päť je pohreb alebo presun medzi domácnosťami pri rozvedených rodinách, no a šiesty dôvod v sebe skrýva fyzickú aktivitu vonku a venčenie psa. Okrem niektorého z týchto dôvodov musí byť v SMS správe uvedené aj celé meno a adresa bydliska.

Typickí Gréci

Napriek tomu, že minister Krajčí hodnotí grécky model ako úspešný, cestovateľ a bloger Andrej, ktorý sa momentálne nachádza v Grécku, má iné skúsenosti.

„Mesto žije lokálnym životom úplne bez turistov, rúškovanie je asi tak efektívne ako južná nátura a vyprosťovacie SMS-ky nielenže nikto neposiela, ale pravdepodobne ani nikto nekontroluje,“ tvrdí.

Grécko, ktoré je na počet obyvateľov takmer dvakrát väčšie ako Slovensko, zvládlo prvú vlnu pandémie vírusu SARS-CoV-2 lepšie ako mnoho iných európskych krajín. Cez leto ale začalo nových prípadov postupne pribúdať a v polovici októbra prudko vzrástli.

Doteraz krajina zaregistrovala celkovo 157-tisíc prípadov a necelých šesťtisíc mŕtvych. Pre porovnanie, Slovensko cez víkend prekročilo hranicu štvrť milióna prípadov s ochorením COVID-19, no evidujeme iba 4 711 mŕtvych.

Otázkou teda ostáva, či je na tom Grécko skutočne lepšie a či by sa ich model u nás uchytil. Kľúčovým sa aj v tomto prípade javí dôsledná kontrola dodržiavania opatrení, ktorá podľa mnohých odborníkov nie je dostatočná ani teraz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíRichard-kollar
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR