Ministerka Kalavská nepresvedčila komoru lekárov o stratifikácii

Marian Kollár
Marian Kollár Foto: SITA / Radoslav Maťaš

Ministerka zdravotníctva ani po pondelňajšej diskusii Slovenskú lekársku komoru (SLK) o stratifikácii nepresvedčila. Diskusia podľa komory nepriniesla nové skutočnosti na to, aby SLK stratifikáciu v tomto znení podporila.

Tento návrh je podľa komory v praxi nerealizovateľný. Preto jej zástupcovia ministerku požiadali, aby návrh z rokovania parlamentu stiahla.

Rozdebatovali sme si niektoré zásadné veci, ktoré my vnímame ako veľmi problematické v rámci implementácie stratifikácie. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská dávala tomu minimálny význam. V prvom rade je to rozpočet,“ povedal na tlačovej konferencii po stretnutí s ministerkou zdravotníctva prezident SLK Marian Kollár.

Ministerka stratifikáciu nestiahne

Ministerstvo zdravotníctva SR pri stratifikácii spolupracovalo tak s odbornou obcou, ako aj s analytikmi. Rezort vysvetľoval projekt Zdravej zmeny celému politickému spektru, teda stranám, ktoré sú v parlamente. Sme za to, že stratifikácia je pripravená a sme pripravení ju predložiť zajtra do prvého čítania,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ako sa rozhodnú zástupcovia jednotlivých politických strán, je podľa jej slov plne v ich kompetencii, to sa týka aj strany Smer-SD.

Andrea Kalavská podľa hovorkyne rezortu vysvetľovala stratifikáciu spolu so svojím odborným tímom všetkým členom parlamentných strán.

Dnešnú diskusiu vnímame tak, že sme si vymenili uhly pohľadov každej strany, ako za ministerstvo zdravotníctva, za Asociáciu na ochranu práv pacientov, jednotlivých odborníkov, ktorí boli prizvaní. Vypočuli sme si zároveň názory SLK a jej zástupcov,“ uviedla Eliášová.

Dodala, že ministerstvo zdravotníctva je plne ochotné a otvorené konštruktívnej spolupráci so SLK. „Tento dialóg vnímame konštruktívne. Bola tam aj výmena názorov, SLK má na niektoré veci iné názory,“ uzavrela hovorkyňa rezortu.

Žiadajú ministerku, aby nesúhlasila s rozpočtom

Ako Kollár uviedol, komora dnes oficiálne požiadala šéfku rezortu, aby nesúhlasila s navrhovaným rozpočtom na zdravotníctvo.

Odpoveďou ministerky zdravotníctva bola podľa Kollára jediná veta, a to, že nemá dostatočné argumenty na to, aby presvedčila ministra financií.

Ak nemá argumenty minister zdravotníctva na to, aby fungovalo slovenské zdravotníctvo, z nášho pohľadu je to zlé,“ dodal Kollár.

SLK chce pripraviť vlastnú reformu zdravotníctva

Komora chce podľa jej prezidenta v priebehu troch mesiacov pripraviť základnú líniu a filozofiu komplexnej reformy slovenského zdravotníctva.

V priebehu niekoľkých týždňov podľa Kollára pripravia reformu, ktorá môže byť predložená do parlamentu alebo si ju môže osvojiť druhá vláda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarian Kollár
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komora