Ministerka Kalavská podala návrh na odvolanie predsedu úradu pre dohľad

údzs
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
  • aktualizované 4. októbra 16:44

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa rozhodla podať návrh na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Rezort o tom informoval v tlačovej správe.

Haško má odísť pre pochybnosti okolo tendra na body záchrannej služby.

Kalavskej návrh musí schváliť vláda, sama nemá právomoc predsedu ÚDZS odvolať.

Haško sa k slovám ministerky zdravotníctva nebude vyjadrovať, uviedol ÚDZS pre portál vZdravotnictve.sk

Podrobnosti nepovedia

Kalavská sa rozhodla na základe stretnutia so Slovenskou komorou zdravotníckych záchranárov, ktoré bolo v utorok 1. októbra, a na základe iných dostupných informácií.

Príčinou sú závažné dôvody, ktoré vzbudzujú pochybnosti o správnosti postupu úradu v procese výberového konania,“ informoval rezort.

Ako uviedlo ministerstvo, keďže nechce zasahovať do konania orgánov činných v trestnom konaní, nebude sa bližšie vyjadrovať k „podrobnostiam predmetného podania ani súvisiacim úkonom a informáciám, napriek tomu, že obsah týchto medializovaných informácií je znepokojujúci“.

V súvislosti s medializovanými informáciami týkajúcimi sa výberového konania ministerstvo zdravotníctva v súlade so svojou zákonnou povinnosťou bez meškania podalo dňa 9. septembra 2019 podnet na generálnu prokuratúru,“ informoval rezort.

Komora záchranárov požiadala ministerku, aby konala

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov potvrdila, že jej zástupcovia s ministerkou prediskutovali doposiaľ známe skutočnosti. Požiadali ju, aby na základe dostupných informácií, ktoré má v tejto veci, konala.

Návrh na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáša Haška preto berieme na vedomie,“ uviedla v reakcii komora.

Zároveň nechce komentovať samotné zloženie výberovej komisie a priebeh tendra. „No zároveň je potrebné zopakovať, že v tejto výberovej komisii nemalo zastúpenie Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, ktoré riadi záchranky v celej krajine, a napríklad ani komora záchranárov, ktorá zastrešuje všetkých záchranárov pracujúcich v záchrannej zdravotnej službe,“ informoval v mene komory člen jej prezídia Michal Weinciller.

Ďalší postup je na príslušných orgánoch, ktoré sa celým výberovým konaním zaoberajú a ktoré majú celý proces vyhodnotiť. Tieto kroky budeme pozorne sledovať,“ uzavrel.

OĽaNO: Toto je nástenkový tender

Na piatkovom tlačovom brífingu hnutia OĽaNO tieňový minister zdravotníctva hnutia Marek Krajčí konštatoval, že ÚDZS v podstate určil víťazov tendra na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby tým, že pridelil výhradné licencie.

Na základe tejto výhradnej licencie potom zdravotná poisťovňa musí uzavrieť s držiteľom tejto výhradnej licencie zmluvu,“ konštatoval Krajčí.

Vidíme, ako Smer-SD elegantne obišiel verejné obstarávanie. Toto je nástenkový tender. Smer-SD si pripravil zákon, ktorým obišiel verejné obstarávanie a za pomoci predsedu ÚDZS Haška a nastrčených členov pseudokomisie pridelil zákazu svojim ľudom,“ povedal Krajčí.

Krajčí iniciuje vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií

Proces výberu uchádzačov o prevádzkovanie staníc zdravotnej záchrannej služby sa musí podľa neho zopakovať.

Dnes dám podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby požiadal príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií. V tomto prípade sa účelovo obišiel zákon. Žiadame, aby sa celý tento tender opakoval v rámci zákona,“ dodal Krajčí.

V prípade, že uchádzač splnil podmienky personálneho a technicko-materiálneho zabezpečenia, výberová komisia rozhodla podľa hnutia na základe projektu stratégie a rozvoja, ktorý vlastne určil víťaza.

Toto sú mechanizmy, ktoré spôsobia, že zákazka nakoniec skončí v rukách, v ktorých má. Ide tu o tunelovanie a vopred dohodnutý biznis. Zrazu má niekto v rukách nástroj, ktorý môže na základe tohto parametra rozhodnúť, komu to dá,“ konštatoval predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger.

Úrad tvrdenia OĽaNO odmieta

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je nezávislý orgán a nenechá sa vtiahnuť do konfrontácií medzi politickými stranami. Týmito slovami reagoval na vyjadrenia OĽaNO.

Pri výberovom konaní postupoval v súlade so zákonom, tvrdí. „Aby zákonnosť postupu úradu bola preukázaná, predseda úradu podal podanie na Generálnu prokuratúru SR za účelom prešetrenia procesu výberového konania vrátane činnosti výberovej komisie,“ pripomína úrad. V súčasnosti je maximálne súčinný s políciou a orgánmi činnými v trestnom konaní.

Pre overenie konania počas poslaneckého prieskumu dal úrad vyhotoviť právne stanovisko nezávislej advokátskej kancelárii TaylorWessing,“ uviedol ďalej úrad.

Záver stanoviska podľa neho je, že „Úrad konal správne a v súlade s právnymi prepismi, keď rozhodol o nesprístupnení individuálnych spisov poslancom pri výkone poslaneckého prieskumu.“

Zároveň tým podľa ÚDZS nepriamo potvrdzuje správnosť konania úradu pri výbere ambulancií záchraniek.

ÚVO: Vo veci konáme

Úrad pre verejné obstarávanie vo veci koná. Potvrdila to jeho hovorkyňa Janka Zvončeková.

Úrad v danej veci už koná z vlastného podnetu, keďže predseda úradu Miroslav Hlivák považuje za dôležité prešetrenie každého prípadu, v ktorom sú podozrenia a nejasnosti pri prerozdeľovaní verejných zdrojov. Úrad koná v medziach svojej kompetencie a v rámci nej posúdi aj tento podnet,” uviedla.

SaS: Žiadame novú, spravodlivú súťaž

Novú súťaž žiada aj opozičná Sloboda a Solidarita.

Len s odvolaním pána Haška sa neuspokojíme, žiadame novú, spravodlivú súťaž na záchranky,” uviedla tímlíderka pre zdravotníctvo Janka Cigániková.

SaS verí, že sa podarí zorganizovať nový tender na záchranky tak, aby boli peniaze ľudí vynaložené pre tých najschopnejších a nie pre tých, ktorí majú známosti na správnych miestach.

Iba tak totiž zachránime najviac životov,“ uzavrela SaS.

Kalavská chce zmeniť zákon

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje návrh na zmenu súčasnej právnej úpravy výberových konaní na záchranky.

Cieľom bude nastavenie takých pravidiel a postupov, ktoré nebudú vzbudzovať žiadne pochybnosti o zákonnosti, transparentnosti tohto procesu a vylúčia akékoľvek podozrenia, ktoré boli v uplynulých dňoch a týždňoch zverejnené.

Navrhované zmeny ministerka predstaví ako konkrétny návrh zákona na jesennej schôdzi Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

K procesu výberového konania prostredníctvom verejného obstarávania sa nateraz ministerstvo nebude vyjadrovať, nakoľko je v súčasnosti upravený platnou zákonnou úpravou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáEduard HegerMarek KrajčíMichal WeincillerTomáš Haško
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSKZZ Slovenská komora zdravotníckych záchranárovÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou