Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrea Kalavská
Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
5. 09. 2019 12:37 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Ministerka Kalavská obhajovala stratifikáciu nemocníc, tému chce vrátiť z politickej roviny do odbornej

  • aktualizované 5. septembra 12:37

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská bude v septembri rokovať s politickými subjektmi o reforme nemocníc.

„V týždni od 16. septembra si zavolám všetky politické subjekty a budem sa ich snažiť presvedčiť, ukázať legislatívny materiál, či už znenie zákona alebo podzákonné normy, vyhlášky, nariadenia vlády,“ uviedla Andrea Kalavská na štvrtkovej tlačovej besede.

Spolu s ďalšími odborníkmi tak obhajovala stratifikáciu nemocníc. Ministerku mrzí, že vysoko odborná téma o stratifikácii sa zredukovala na politickú.

Radikálna zmena je potrebná

Tému preto chce Kalavská vrátiť do odbornej roviny. Myslí si, že ústavná zdravotná starostlivosť je bez radikálnej zmeny dlhodobo neudržateľná. „Slovenská republika musí prijať určité reformy,“ konštatovala šéfka rezortu zdravotníctva.

„Pozorne sme počúvali všetky názory, aby sme koncept nastavili čo najlepšie pre skvalitnenie systému. Už v súčasnosti sa deje stratifikácia, ktorá je ale živelná. My chceme uviesť do života jasné a transparentné pravidlá na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov a lepšie pracovné podmienky pre lekárov, sestry a iných zdravotníckych pracovníkov,“ povedala ministerka zdravotníctva.

„Každé zdravotnícke zariadenie má dnes rovnakú štartovaciu pozíciu. Môže sa pozrieť, pri akom type výkonov už dnes spĺňa kritériá, a kde naopak sa môže zlepšiť, prípadne kde ich nevie naplniť ani za dva roky,“ vysvetlil generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana.

Stratifikácia zvýši dostupnosť urgentov

Dostupnosť urgentných príjmov do pol hodiny od bydliska pacientov by podľa Smatanu stratifikácia zvýšila z 87 % na 91 % územia SR.

Ako uviedla prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová, „ak má nemocnica zlé výsledky v niektorej oblasti, nijakým spôsobom sa jej to nedotkne. Pacient dnes nemá možnosť reálne posúdiť kvalitu liečby v tej ktorej nemocnici“.

Zavedenie jednotných kritérií vyžadujúcich od nemocníc lepšie výsledky liečby pacientov preto považuje Lévyová za správny krok.

„Pacienti očakávajú, že štát v ich mene bude klásť na nemocnice také nároky a kritériá, ktoré im umožnia ísť do hociktorej nemocnice s vedomím, že v daných výkonoch spĺňajú prísne kritériá. Stratifikácia neznamená rušenie nemocníc,“ uviedla.

Reformu zo zákona vypustili

Vláda schválila 21. augusta návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý mal zaviesť reformu nemocníc. Reformu zo zákona však napokon vypustili, v rámci zákona prešli len opatrenia týkajúce sa dlhodobej starostlivosti.

Stratifikácia nemocníc má zaviesť novú koncepciu ústavnej zdravotnej starostlivosti. Zmyslom je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy, najmä invazívnych operačných zdravotných výkonov koncentrovali do nemocníc, kde na jej poskytnutie majú potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa zabezpečí lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Stratifikácia nemocníc mala ísť na rokovanie vlády pôvodne ako návrh ústavného zákona. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa však rozhodla, že legislatívny návrh k stratifikácii nemocníc na rokovanie kabinetu nepredloží ako návrh ústavného zákona.

K téme

Novým riaditeľom levickej nemocnice je Ján Belanský Každý, kto nepodporí stratifikáciu nemocníc, by mal podľa Kalavskej vysvetliť svoje dôvody

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X