Ministerka zdravotníctva Kalavská pripustila, že stratifikácia nemusí ísť cez ústavný zákon

Peter Pellegrini, Andrea Kalavská, nemocnica Rázsochy
Uprostred zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská počas brífingu pri príležitosti začatia búracích prác na skelete rozostavanej nemocnice Rázsochy v mestskej časti Bratislava - Lamač. Na mieste zbúranej nemocnice chce štát vybudovať novú Univerzitnú nemocnicu Bratislava. Bratislava, 13. august 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Reforma slovenských nemocníc, stratifikácia, nemusí mať podobu ústavného zákona. Pripustila to v utorok ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zvažujeme, či predložíme stratifikáciu ako ústavný zákon,“ povedala ministerka na tlačovom brífingu pri odštartovaní búrania skeletu nemocnice na Rázsochách.

Ministerka si ctí ústavu

Ja si ústavu veľmi ctím na to, aby som tam dávala niečo, čo tam nepatrí, a tvorila niečo, čo je zbytočné,” konštatovala šéfka rezortu. O stratifikácii má rokovať vláda 21. augusta.

Andrea Kalavská tiež pripomenula, že v súčasnosti vyhodnocujú pripomienky k návrhu ústavného zákona. Tiež upozornila, že nepovažovala za potrebné, aby sa premena nemocníc riešila formou ústavného zákona. O takomto riešení sa dohodla s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom.

Hľadajú  možnosti na zdravú zmenu

My hľadáme všetky možnosti, aby sme zdravú zmenu, to znamená desaťročnú reformu, ktorá pred nami stojí, spustili a mohli začať jej prvú fázu, a to je zber údajov, ktoré potrebujeme,“ povedal k reforme nemocníc premiér Peter Pellegrini.

Na základe týchto údajov by podľa neho potom v roku 2021 a 2022 mali vedieť rozhodnúť, aké výkony budú môcť poskytovať konkrétne nemocnice. “Na to, možno, pravdepodobne, nebudeme potrebovať úplne to celé legislatívne penzum, ktoré dnes je pripravené,” povedal. Podľa neho je však reforma nevyhnutná.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáPeter Pellegrini