Ministerská sestra je podľa komory nevyhnutnosťou

Iveta Lazorová
Iveta Lazorová SITA / Marek Mrvišš

Komora ako stavovská organizácia nemôže vydávať nariadenia a vyhlášky. Ministerská sestra by bola osoba s príslušnými kompetenciami.

Vytvorenie postu ministerskej sestry, prípadne odboru ošetrovateľstva na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR je podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) nevyhnutné. Povedala to vo štvrtok na tlačovej besede prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

„Záleží nám na tom, aby ministerstvo zdravotníctva zriadilo vo svojej štruktúre odbor ošetrovateľstva. Chceme ho práve preto, že už v roku 2000 sa ministri zdravotníctva EÚ dohodli, že posilnia kompetencie sestier,“ apelovala prezidentka.

Lazorová poznamenala, že ministerská sestra alebo samostatný odbor ošetrovateľstva, je potrebný najmä pre koordináciu činností či uplatňovanie najnovších poznatkov vedy v praxi.

Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker pred časom reagoval, že sestry chce zapájať do pracovných tímov pri projektoch, ktoré sa ich týkajú.

„Myslím si, že je to úplné nepochopenie podstaty problému, pretože my sme samostatná stavovská organizácia a nemôžeme suplovať činnosť ministerstva zdravotníctva. Ak rezort zdravotníctva zaradí do svojej štruktúry odbor ošetrovateľstva, ktorý bude riadiť sestra, bude to osoba, ktorá bude mať príslušné kompetencie,“ vysvetlila Lazorová.

Komora ako stavovská organizácia podľa prezidentky nemôže vydávať nariadenia, vyhlášky a obdobné legislatívne rámce, ktoré regulujú činnosť ošetrovateľstva.

Podľa člena Rady a Prezídia SKSaPA Milana Laurinca by ministerská sestra nemala byť len figúrkou rezortu. „Niekto, kto tam bude sedieť a nebude môcť koncepčne riadiť,“ povedal. Laurinc upozornil, že 80 % zdravotnej starostlivosti tvorí ošetrovateľstvo, preto je požiadavka sestier podľa neho opodstatnená. „Nie je to nič nové. Ministerskú sestru majú Česi, v Poľsku existuje riaditeľka odboru ošetrovateľskej starostlivosti na ministerstve zdravotníctva. Sú to akceptované osoby,“ doplnil.

Podľa Laurinca byť v pracovných skupinách a nemať žiadnu zodpovednosť je len pekné gesto ministra. „Vzhľadom na to, že minister chce dialóg so sestrami, veríme, že ak pôjde o túto pozíciu, prizve si nás. Keďže ide len o organizačnú zmenu v štruktúre ministerstva zdravotníctva, tak ministerská sestra tam môže sedieť už zajtra,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek