Ministerskou sestrou bude Tatiana Hrindová

MZ SR
SITA / Michal Burza

Komora sestier víta zriadenie odboru ošetrovateľstvo v rámci rezortu zdravotníctva. Prezidentka komory však dúfa, že minister zdravotníctva Tomáš Drucker funkciu nezriadil len naoko, ale aj s patričnými kompetenciami. 

AKTUALIZOVANÉ: Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zriadilo od 15. júna tohto roka odbor ošetrovateľstvo. Od 1. augusta by ho mala viesť ministerská sestra Tatiana Hrindová. Informovala o tom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Komora sestier v stanovisku uviedla, že dlhodobo upozorňovala na potrebu zriadenia pozície ministerskej sestry s patričnými kompetenciami. Bola to taktiež jedna z troch požiadaviek, ktorú sestry požadovali od nového ministra zdravotníctva Tomáša Druckera.

„Sme veľmi radi a vítame túto aktivitu ministerstva, že vyhovelo požiadavkám komory a zriadilo samostatný odbor ošetrovateľstva. Sestry a pôrodné asistentky ako najpočetnejšia skupina zdravotníkov majú konečne manažérske zastúpenie v štruktúre ministerstva zdravotníctva,“ konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Prezidentka komory zároveň dúfa, že minister funkciu nezriadil len naoko, ale aj s patričnými kompetenciami a novej ministerskej sestre umožní robiť zásadné zmeny v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii, ktoré budú pre sestry a pôrodné asistentky prijateľné.

Ministerstvo zdravotníctva o zriadení odboru ošetrovateľstva, ani o výbere ministerskej sestry a jej kompetenciách neinformovalo.

Dúfajú v silné kompetencie ministerskej sestry

Hlavnou úlohou novej šéfky odboru ošetrovateľstva by mala byť podľa komory koordinácia metodických riadení a ošetrovateľských postupov, pretože sestry sa v legislatíve od roku 2004 prakticky nikam neposunuli.

Podľa Lazorovej by ministerská sestra, podobne ako v Českej republike, mala mať kompetencie vydávať nariadenia, vyhlášky či podobné legislatívne rámce regulujúce ošetrovateľstvo a pôrodnú asistenciu, pričom by mala dohliadať na zmenu v zdravotníctve.

Lazorová dodala, že pozícia ministerskej sestry nie je ničím novým, lebo už bývalý minister zdravotníctva Tibor Šagát sa na konferencii ministrov zdravotníctva v Mníchove v roku 2000 zaviazal, že sestry by mali mať pozíciu ministerskej sestry a mali by sa podieľať na politike štátu v zdravotnej starostlivosti a ošetrovateľstve.

Hrindová bude tvoriť štandardy a podklady pre zákony,

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková, v kompetencii ministerskej sestry bude tvorba vecných podkladov pre návrhy zákonov a iných právnych predpisov v oblasti zdravotnej starostlivosti so zameraním na ošetrovateľskú starostlivosť.

Riešiť bude tiež zavádzanie a hodnotenie štandardov ošetrovateľskej praxe a pôrodnej asistencie, či tvorbu kompetencií rozsahu praxe pre zdravotnícke povolania sestra, pôrodná asistentka, zdravotnícky asistent, a iné povolania.

Na starosti bude mať aj komunikáciu a spoluprácu so stavovskými organizáciami v zdravotníctve, s hlavnými odborníkmi v jednotlivých zdravotníckych povolaniach, so samosprávnymi krajmi pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti.

Očakávajú spoločné riešenia problémov sestier a stredného stavu

Hrindová je podľa ministerstva zdravotníctva odborníčkou v odbore ošetrovateľstvo.

„Má prax v oblasti riadenia a organizovania ošetrovateľskej starostlivosti, pôsobila ako námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť v ústavnom zdravotníckom zariadení (Psychiatrická nemocnica v Michalovciach, pozn. red.), je špecialistka, má tiež skúsenosti v oblasti manažmentu, ako aj prípravy sestier na výkon regulovaného povolania,“ priblížila Luptáková.

Od zriadenia spomínaného odboru rezort očakáva pokračovanie konštruktívnej a efektívnej komunikácie a spoločné riešenie problémov sestier a stredných zdravotníckych pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tatiana Hrindová
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek