Ministerstvá sa dohodli: na dofinancovanie zdravotníctva pôjde 90 miliónov eur

eura
Foto: FreeImages.com
  • aktualizované 8. októbra 16:56

Ministerstvá zdravotníctva a financií sa dohodli na dofinancovaní zdravotníctva vo výške 90 miliónov eur. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Poisťovne, pacientske organizácie a poskytovatelia pritom žiadali dofinancovanie vo výške 150 miliónov eur.

Zvýšenie percenta za poistencov štátu by mali schváliť poslanci NR SR na októbrovej schôdzi. Narásť v novembri a decembri by malo na 5 percent.

Memorandum rozposlali na podpis

Ministerstvo zdravotníctva zároveň pripravilo memorandum, ktoré sa aktuálne podpisuje medzi dotknutými stranami.

Obsahom je, že dofinancovaná suma získaná zvýšením percenta za poistencov štátu sa použije výhradne na úhradu poskytovania zdravotnej starostlivosti s dodržaním zachovania sociálneho zmieru,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Memorandum podpisujú všetky tri zdravotné poisťovne, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia štátnych nemocníc, ako aj zástupcovia poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti, Asociácia laboratórií, Združenia záchranných a dopravných zdravotných služieb SR a Asociácie dopravnej zdravotnej služby.

90 miliónov odráža reálne požiadavky a možnosti rozpočtu

Podpis memoranda sa vyžiadalo ministerstvo financií.

Na základe memoranda uvoľníme do konca tohto roka dohodnutých 90 miliónov eur na dofinancovanie zdravotníctva. Som rád, že po týždňoch rokovaní sa táto téma uzavrela,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Na podpise memoranda podľa svojich slov trval, pretože nechce, aby sa téma zdravotníctva zneužívala pred voľbami. Dohodnutá suma je podľa neho výsledkom rokovaní a sú v nej zohľadnené všetky reálne požiadavky a zároveň možnosti rozpočtu verejnej správy.

AOPP sa dofinancovaniu potešila, dúfa, že 90 miliónov bude stačiť

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) dofinancovanie privítala.

To, či bude prisľúbených 90 mil. eur stačiť, sa ukáže. V každom prípade veríme, že ak by bolo dofinancovanie nedostatočné, vláda v záujme pacientov nájde zdroje, ktoré umožnia zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť a dostupnú liečbu,“ povedala prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Ako uviedla, AOPP verí, že výpadok zdrojov nepocítia pacienti v rámci navyšovania doplatkov za lieky a iných platieb či predlžovania čakacích lehôt na vyšetrenia.

Poisťovne avizujú, že peniaze pokryjú požiadavky poskytovateľov

Vďaka dofinancovaniu bude možné podľa VšZP vykryť všetky oprávnené požiadavky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré boli vznesené a odôvodnené do 30. septembra 2019.

Na základe výšky dofinancovania a pokrytia aktuálnych požiadaviek poskytovateľov nateraz predpokladáme, že na konci roka budeme hospodáriť s vyrovnaným výsledkom,“ informovala VšZP.

Prísľub dofinancovania vítame, aj keď je potrebných omnoho viac zdrojov,“ informoval hovorca Unionu Matej Neumann. Ako konštatoval, ukázalo sa, že rozpočet pre rok 2019 nebol reálny. Neobsahoval všetky potrebné nárasty a ani neodrážal realitu požiadaviek poskytovateľov. Obsahoval podľa neho tiež nesprávne odhady týkajúce sa počtu poistencov štátu a príjmov ekonomicky aktívnych obyvateľov.

Mnohé požiadavky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj legislatívne zmeny (napríklad paušálne úhrady pre záchranky, ambulantné pohotovostné služby, urgentné príjmy, skutočné dopady liekového zákona) neboli zahrnuté v rozpočte pre tento rok v dostatočnej výške,“ uviedla poisťovňa Union.

Dlhodobým problémom je podľa Unionu aj nízka sadzba za poistencov štátu, čo spôsobuje neustály nedostatok zdrojov v systéme. „Preto sa nedá ani do budúcnosti vylúčiť vznik požiadavky na ďalšie dofinancovanie,“ dodal Neumann.

Zdravotná poisťovňa Dôvera informovala, že sa prispôsobí rozhodnutiu štátu bez ohľadu na výšku dofinancovania.

Pri sume 90 miliónov eur nebude musieť dôjsť ku škrtom a budú vykryté „legislatívou zapríčinené“ finančné požiadavky poskytovateľov ako platový automat, rekreačné poukazy a sociálny balíček,“ informoval Matej Štepianský z Dôvery.

SaS: Je to len konzervovanie súčasného katastrofického stavu

Dofinancovanie rezortu vo výške 90 miliónov eur len konzervuje súčasný katastrofický stav, konštatovala v utorok strana SaS na tlačovom brífingu.

Táto suma nedáva priestor na rozvoj a inovácie v slovenskom zdravotníctve, priestor na lepšiu starostlivosť o pacienta. Neumožňuje uspokojiť požiadavky ambulantného sektora, kde nám vo veľkom ubúdajú lekári aj sestry a predlžujú sa čakacie doby na zákroky a vyšetrenia,“ informovala poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Ako upozornila Cigániková, vláda podmienila dofinancovanie rezortu sociálnym zmierom. To znamená, že do volieb nebudú môcť štrajkovať zdravotníci, ambulancie či nemocnice.

Vláda rieši hlavne seba a presúva kolaps zdravotníckeho sektora na ďalšiu vládu. Je to prístup „po voľbách potopa“. Nie sú tam žiadne záruky dlhodobej stability zo strany ministerstva zdravotníctva alebo ministerstva financií,“ povedala tímlíderka SaS pre zdravotníctvo.

Rizikom ostáva, že ak štát podhodnotí odhady počtu svojich poistencov, peňazí stále nebude dosť. Rizikom je tiež rozpočtové provizórium, ktoré by nastalo, pokiaľ by sa parlamentu nepodarilo schváliť rozpočet,“ konštatoval člen zdravotníckeho tímu SaS Martin Barto. To by podľa neho znamenalo, že rezort bude musieť vyžiť s platbami na úrovni roku 2019, čo bude pre zdravotníctvo katastrofa.

OĽaNO: Rozpočet bol nastavený zle

Tieňový minister zdravotníctva hnutia OĽaNO Marek Krajčí pripomenul, že presne pred rokom upozorňovali, že rozpočet pre zdravotníctvo je nastavený zle.

Vládni analytici najprv spochybňovali naše pripomienky, no neskôr pochopili, že sme mali pravdu. Rozpočet zdravotníctva, ktorý premiér Pellegrini vyhlásil za historicky najlepší, sa nakoniec v tomto roku musel až trikrát dofinancovať,“ uviedol sa Krajčí.

Ako dodal, navrhovaných 90 miliónov zdravotníctvu v tomto roku naozaj chýba.

Bude veľmi dôležité venovať pozornosť zostavovaniu rozpočtu na budúci rok, pretože podľa našich odhadov budú výdavky v porovnaní so súčasným rokom až o 480 miliónov vyššie. Uvidíme, akým spôsobom sa to zohľadní v rozpočte zdravotníctva, a koľko z tejto sumy si bude ministerstvo trúfať ušetriť na racionalizačných opatreniach,“ uzavrel Krajčí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJana CigánikováLadislav KamenickýMarek KrajčíMartin Barto
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovDôvera zdravotná poisťovňaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa