Ministerstvo bude mať človeka pre komunikáciu s pacientmi

Pacient
Foto: Thinkstock

Jedným z najväčších problémov z pohľadu pacienta naďalej zostáva vymožiteľnosť jeho práv, skonštatovala po utorňajšom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová.

Na ministerstve zdravotníctva by mala vzniknúť nová pozícia so zameraním na komunikáciu s pacientskymi organizáciami. Vyplynulo to z utorňajšieho stretnutia zástupcov Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP) s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Toto opatrenie by malo zlepšiť komunikáciu medzi pacientskymi organizáciami a štátom. Obe strany sa stretli pri príležitosti Európskeho dňa práv pacientov, ktorý pripadá na 18. apríla.

„Slovenské zdravotníctvo čaká ešte dlhá cesta, ale AOPP oceňuje, že ministerstvo aj priebežne rieši problémy, ktoré pacientov trápia,“ uviedla prezidentka asociácie Mária Lévyová.

Ocenila najmä informácie o začatí vyhodnocovania obstarávania 7 000 nových postelí pre pacientov do nemocníc, ako aj o pláne zrušiť päťpercentnú spoluúčasť poskytovateľa, ktorá bola pri niektorých liekoch na výnimku.

Problém s vymožiteľnosťou práva

Jedným z najväčších problémov z pohľadu pacienta podľa Lévyovej na Slovensku naďalej zostáva vymožiteľnosť jeho práv.

„V praxi sa stretávame s mnohými podnetmi nespokojných pacientov alebo ich rodín, mesačne sa na nás obráti približne 50 pacientov,“ tvrdí.

K často porušovaným patrí právo pacienta na zrozumiteľné poučenie o svojom zdravotnou stave, právo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti s ohľadom na jeho zdravotný stav v dohodnutom alebo primeranom čase alebo aj právo na výber alebo zmenu poskytovateľa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov