Ministerstvo chápe potrebu sprevádzania pri pôrode, dôležitejšia však je ochrana zdravia

tehotenstvo, tehotná žena, nemocnica
Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo zdravotníctva rozumie dôležitosti prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode. V súčasnej situácii pandémie Covid-19 je podľa rezortu dôležité sledovať a riadiť sa pokynmi zdravotníckych pracovníkov a nariadeniami hlavného hygienika v každom jednom zdravotníckom zariadení z dôvodu zachovania zdravia osôb, ktorým je zdravotná starostlivosť poskytovaná.

Upozornenie ochrankyne práv

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Rezort tak reagoval na upozornenie verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej v súvislosti s obmedzovaním práv rodiacich žien počas pandémie.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa nej niektoré pôrodnice na Slovensku obmedzili právo rodičiek na sprevádzajúcu osobu pri pôrode v čase pandémie.

Niektoré zdravotnícke zariadenia tiež podľa Patakyovej odopierajú ženám možnosť adekvátneho tíšenia bolesti prostredníctvom epidurálnej analgézie, prípadne nariaďujú vykonávanie cisárskych rezov, kliešťových pôrodov či oddeľovanie žien od novorodencov bez riadnej medicínskej indikácie.

Eliášová uviedla, že zdravotnícke zariadenia momentálne pracujú pod prísnymi protiepidemiologickými nariadeniami.

„Momentálne sú pripravené odporúčania pre triedenie tehotných žien podľa podozrenia zo stretu s infekciou koronavírusom. Pripravené sú algoritmy na postup pri pôrode u rodičky s podozrením na koronavírus alebo s potvrdenou infekciou koronavírusom a algoritmy pre chod pôrodných sál vzhľadom na aktuálnu situáciu,“ vysvetlila.

Odporúčania pri pôrodoch

Ako ďalej dodala, v odporúčaniach na webovej stránke Slovenskej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti vo veci vedenia pôrodu u rodičky s podozrením alebo s potvrdenou infekciou Covid-19 sa uvádza, že u rodičky so žiadnymi alebo len miernymi príznakmi sa preferuje vaginálny pôrod, ak to stav matky dovolí.

U rodičky so závažnými príznakmi je ukončenie gravidity podľa dohovoru multidisciplinárneho teamu. Akútne ukončenie tehotnosti cisárskym rezom vyplýva z vitálnej indikácie matky. Odporúčania zahŕňajú aj anestéziologickú starostlivosť pri pôrode.

Rezort reagoval aj na Patakyovej upozornenie o poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre transrodové osoby v súvislosti s procesom prepisu ich rodu, ako aj na chýbajúce štandardy pri používaní elektrokonvulzívnej liečby.

„Právna úprava pre zjednotenie medicínskych postupov pri vydávaní lekárskeho posudku pri zmene pohlavia je momentálne v štádiu odborných diskusií a zohľadňovaní stanovísk kompetentných štátnych orgánov. V rámci realizácie projektu „Tvorba nových a inovovaných štandardných klinických postupov a ich zavedenie do medicínskej praxe“, vytvorili odbornú pracovnú skupinu, ktorá intenzívne pracuje na príprave štandardných diagnostických a liečebných postupov pre medicínsku prax,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že štandard s názvom „Komplexný manažment pacienta podstupujúceho elektrokonvulzívnu liečbu“ je prijatý Komisiou MZ SR pre štandardné diagnostické a terapeutické postupy, schválený ministrom zdravotníctva a v blízkej budúcnosti vstúpi do účinnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária PatakyováZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR