Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotníctvo; lekár; pacient
Foto: ilustračné, Thinkstock.
11. 06. 2019 16:30 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Ministerstvo chce kvalitnú starostlivosť o dlhodobo chorých, lekári majú k návrhu viaceré výhrady

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Presun starostlivosti zo sociálnej oblasti do oblasti zdravotníctva vníma Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR ako vážny problém.

Asociácia reagovala na zmeny v dlhodobej starostlivosti, ktoré aktuálne rieši spolu so stratifikáciou legislatívny návrh v pripomienkovom konaní.

“Príprava legislatívy týkajúca sa tejto oblasti by mala byť v poriadku. Žiaľ nie je,” tvrdí ASL. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že chce, aby starostlivosť o dlhodobo chorých bola kvalitnejšia.

Mnoho sporných miest

Súkromní lekári tiež kritizujú, že na pripomienkovanie takýchto rozsiahlych zmien bolo stanovených osem kalendárnych dní. Ide teda o skrátené pripomienkové konanie.

“Napriek tomu, že materiál je prepracovaný, obsahuje mnoho sporných momentov. Za vážny problém považujeme presun starostlivosti zo sociálnej oblasti do oblasti zdravotníctva, samozrejme s vplyvom na rozpočet zdravotníctva. Nedostatočné financovanie zdravotníctva je, dá sa povedať, témou dňa. Výdavky sa nabaľujú a pre budúce roky rozpočet počíta s postupným znižovaním odvodov za poistencov štátu,” uvádza asociácia.

Súkromní lekári by preto očakávali väčšie zapojenie rezortu práce a sociálnych vecí. Napríklad zjednotenie systému posudzovania odkázanosti, ktoré by výrazne pomohlo. “K tomu ale z dôvodov na strane ministerstva práce, napriek pripravovaným zmenám, nedôjde,” informovali.

Mimoriadne zložitá problematika

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že zámerom rezortu je, aby starostlivosť o dlhodobo chorých bola kvalitnejšia a zároveň sa postupne zlepšovali podmienky pre pacientov odkázaných na dlhodobú či paliatívnu starostlivosť.

„Treba brať do úvahy zároveň aj fakt, že ide o problematiku, v ktorej sú zakomponované aj záujmy neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, kompetencie samosprávnych krajov, obcí a ďalšie. Ide o mimoriadne zložitú problematiku, zahŕňa množstvo tém, ktoré je potrebné riešiť aj čiastkovo a následne je možné dôjsť ku komplexnému prieniku,“ konštatovalo ministerstvo.

Ministerstvo zdravotníctva a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR po analýze zdravotného a sociálneho systému neidentifikovali v súčasnosti právne prekážky, aby sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mohli registrovať a poskytovať zároveň zdravotnú starostlivosť aj sociálne služby a následne ich mali hradené podľa predpisov jedného alebo druhého rezortu.

„Preto sa oba rezorty dohodli na úpravách vlastných systémov, pretože sú realizovateľnejšie z hľadiska časového (príprava právnej úpravy, uvedenie zmien do praxe) aj vecného (jednoduchšie a zrozumiteľnejšie zavedenie zmien do praxe),“ uzavrelo ministerstvo zdravotníctva.

Odporúčané články

Liptovská nemocnica získala medzinárodné ocenenie a aj novú jednotku intenzívnej starostlivosti Nemocnica v Žiline začala s novým druhom operácie lakťa

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X