Ministerstvo chce novú nemocnicu v Bratislave. V hre sú dva projekty, ktorý by sa oplatil viac?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Svet zdravia Bory
Vizualizácia: Svet zdravia

Jedným z kľúčových bodov Plánu obnovy je optimalizácia siete nemocníc, o ktorej by Ministerstvo zdravotníctva SR chcelo rozhodnúť ešte v štvrtom kvartáli tohto roka. V rámci toho sa počíta aj s ich obnovou či výstavbou nových, na čo je vyhradená takmer miliarda eur.

Minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) preto podľa slov hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej už priebežne navštevuje ústavné zdravotnícke zariadenia a posudzuje aj existujúce projekty.

Plán obnovy pre oblasť zdravotníctva sľubuje zmodernizované skolaudované nemocnice v kapacite minimálne 2 380 lôžok. Ako to však dosiahnuť, keďže zdroje od Európskej komisie sú časovo obmedzené a ako dokazuje minulosť, obnova či výstavba nových nemocníc je beh na dlhú trať?

Rázsochy

Len v hlavnom meste sa už desiatky rokov štát snaží postaviť nemocnicu na Rázsochách, v bratislavskej mestskej časti Lamač. Dôvodom boli neustále meniace sa koncepcie, zdĺhavé verejné obstarávanie, ale aj nedostatok financií.

Teraz by mohol na jej stavbu štát použiť prostriedky z Európskej únie, no celý projekt by museli stihnúť dokončiť do roku 2027. Dalo by sa to stihnúť?

Martin Smatana, bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP), si myslí, že áno. „Teoreticky sa to stíha, lebo ten projekt už je v nejakej fáze prípravy, lenže musel by to byť fakt dokonalý proces bez jediného problému,“ povedal pre vZdravotníctve.sk.

Aj jedno zlyhanie môže spôsobiť, že s projektom budú problémy a odloží sa o mesiace až roky.

Momentálne prebieha verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa projektu. „Aktuálne nie je ukončené,“ informovala médiá Eliášová a zdôraznila tiež, že vybudovanie univerzitnej nemocnice v Bratislave je jednou z priorít ministerstva.

Kampus aj heliport

Okrem výstavby sa v rámci optimalizácie nemocničnej siete chcú na ministerstve venovať aj centralizácii riadenia najväčších nemocníc či reformám ambulantnej a akútnej zdravotnej starostlivosti. Projekt Rázsochy by mal pomôcť vo všetkých týchto oblastiach.

K nemocnici mal byť podľa pôvodných plánov postavený aj kampus, ktorý by zabezpečoval občiansku vybavenosť pre študentov medicíny. Tí by mali možnosť bývať na tamojšom internáte, ale sa aj vzdelávať v nových a moderných posluchárňach či laboratóriách.

Neskôr projekt doplnili o heliport, ako aj o príjazdovú rampu pre vozidlá Záchrannej zdravotnej služby a jednotky intenzívnej starostlivosti. Rázsochy však nie sú jedinou „rozostavanou“ nemocnicou v Bratislave, ktorá by mohla ministerstvu pomôcť splniť cieľ.

240 miliónov eur

Sieť nemocníc Svet zdravia patriaca Pente stavia nemocnicu „novej generácie“, ako ju developer nazýva. Aktuálne je dokončená na 30 percent, čiže hrubá stavba je hotová a tento rok sa budú stavbári venovať iba vnútorným priestorom.

Otvoriť ju chcú v roku 2023, no v priebehu septembra až októbra tohto roka plánujú návoz prvej časti medicínskej techniky a už v októbri 2022 chcú uviesť do skúšobnej prevádzky prvé nemocničné ambulancie.

„Každý deň do stavby aktuálne investujeme priemerne čiastku 164-tisíc eur. Spolu ide o 60 miliónov preinvestovaných finančných prostriedkov za rok,“ vysvetľuje Ján Klimko,projektový riaditeľ nemocnice.

Najväčšia súkromná investícia do zdravotníctva sa tak vyšplhá celkovo na 240 miliónov eur. Nemocnica Bratislava-Bory má pritom poskytovať plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť, ktorá má byť plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Sľubuje konkrétne 14 operačných sál, urgentný príjem, centrálnu robotickú prípravovňu liekov, ale aj jednolôžkový štandard pre pacienta. Kapacita nemocnice bude 400 pacientov, pričom očakávajú 35-tisíc hospitalizácií a rovnaký počet vyšetrení ročne.

Pre ministerstvo by kúpa tejto nemocnice bola takisto riešením situácie, na čo upozornil predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker. V minulosti o odkúpení nemocnice Bratislava-Bory uvažoval ako premiér Peter Pellegrini (Hlas-SD).

Kľúčová spolupráca

Aj Lengvarský pripúšťa, že sú otvorené všetky možnosti.

„Je veľmi rozumné, že sa tým zaoberajú, určite treba pochváliť prístup pána ministra v tom, že nevylúčil komunikáciu ani debatu, aby zistil, ako na tom Bory sú,“ myslí si Smatana o stretnutí, ktoré minister plánuje absolvovať sú zástupcami Sveta zdravia.

Smatana si vzhľadom na fakt, že bývalé vedenie ministerstva scenár kúpy alebo spolupráce s Borami vylúčilo a nekomunikovalo s nimi, nie je istý, či vlastne aktuálne niekto z ministerstva vie, čo tam plánujú a chystajú, v akom štádiu projekt je alebo ako flexibilná bude budova.

„Preto návrh pána ministra považujem za korektný, a teda že sa chce s nemocnicou zoznámiť, zistiť, aké sú možnosti, do akej miery spĺňa predstavy toho, čo chceli mať v Rázsochách a či je tam nejaká možnosť, že by sa z toho spravil spoločný projekt,“ hovorí Smatana.

Upozornil tiež, že keď v roku 2018 robili štúdiu k stratifikácii nemocníc, plne si uvedomili, ako veľmi je Bratislava rozdrobený región. „Nie je tu iba deväť veľkých štátnych nemocníc, ale máme tu aj veľa súkromných zariadení, nie je to ďaleko do Trnavy či Malaciek,“ vysvetľuje exšéf IZA.

A práve v súvislosti s tým si podľa Smatanu treba uvedomiť, že aj vzhľadom na počet nemocníc v okolí bude kľúčová spolupráca. Nemocnica Bratislava-Bory bude navyše postavená prinajmenšom o tri, možno až päť rokov skôr, ako budú otvorené Rázsochy.

„To znamená, že už tu bude jedna komplexná nemocnica, ktorá stiahne časť personálu a ktorá bude poskytovať v čase otvárania Rázsoch komplexnú starostlivosť. Takže pokiaľ sa nejako nedohodnú, víťazom určite nebudú pacienti, ale všetci budeme poškodení,“ tvrdí.

Rôzne alternatívy

Má teda vôbec zmysel riešiť projekt Rázsochy? Podľa Smatanu určite áno, pretože „nevieme, ako na tom Bory sú“ a možno sa ukáže, že tieto nemocnice nebudú priamo konkurenti v tom zmysle, aké služby budú poskytovať.

Alternatív, ako to môže celé dopadnúť, je viac. Ak by sa zistilo, že nemocnica v Boroch postačujúca je a štát by ju odkúpil a zistilo by sa dokonca, že je tam priestor na expanziu, nakoľko sú v okolí voľné pozemky, tak by nebolo nutné stavať na Rázsochách.

„Možno by sa z nich mohol spraviť kampus alebo doliečovacie rehabilitačné lôžka, ktoré absolútne chýbajú v regióne,“ hovorí Smatana. Ak by sa ukázalo, že Bory sú profilovo dobrá nemocnica, ale kapacitne nepostačujúca, tak by sa mohol upraviť plán projektu Rázsochy.

Jednoducho by sa tam dostavalo iba to, čo chýba. Analytik však priznáva, že nikto dnes zrejme ešte nevie povedať, ktorá alternatíva je tá najvhodnejšia, nakoľko stretnutie ministra so zástupcami Penty ešte neprebehlo.

Skutočne dôležitá otázka však znie inak.

„Keď budeme mať dve takéto nové nemocnice kúsok od seba, nebude to škoda? V Bratislave sú predsa nemocnice, v Ružinove, v Petržalke aj na Kramároch, ktoré potrebujú obnovu. To sú tie strategické otázky,“ dodal Smatana na záver.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KlimkoMartin SmatanaTomáš DruckerVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Dobrá voľbaIZP Inštitút zdravotnej politikyMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica Svet zdravia Bratislava-BorySvet zdraviaUNB Univerzitná nemocnica Bratislava RázsochyZZS Záchranná zdravotná služba