Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lekár
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Thinkstock
19. 08. 2019 16:22 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Ministerstvo chce prepojiť zdravotnícke informačné systémy, odborníci upozorňujú aj na riziká

Národný projekt ministerstva zdravotníctva má prepojiť informačné systémy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti patriacich pod rezort zdravotníctva a vybudovať jeden informačný systém pre podporu manažérskeho rozhodovania.

V tlačovej správe o tom informoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Úrad v pondelok uverejnil vyzvanie na projekt „Implementácia a integrácia podporného informačného systému„. Projekt má trvať 24 mesiacov, jeho náklady budú vyše 6 mil. eur.

Získal zväčša pozitívne reakcie

Projekt prešiel aj hodnotením odborníkov zo Slovensko.Digital, kde získal zväčša pozitívne reakcie. „Celkovo hodnotíme projekt pozitívne najmä z pohľadu možných biznis prínosov a ich dopadu na zefektívnenie a zvýšenie transparentnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ uvádza iniciatíva Slovensko.Digital.

Za riziko v projekte považujú predovšetkým veľmi optimisticky nastavený harmonogram projektu a tiež oblasť ľudských zdrojov.

Za nedostatky v príprave projektu považujeme podceňovanie plánovaných interných ľudských zdrojov na zabezpečenie podpory a prevádzky informačného systému na strane Ministerstva zdravotníctva SR, ktorého interné kapacity v oblasti informačných technológií sú značne poddimenzované,“ uvádza Slovensko.Digital.

Pracuje s dvomi dátovými zdrojmi

V súčasnosti analytický tím Úradu pre riadenie podriadených organizácií (ÚRPO) pracuje s dvomi dátovými zdrojmi.

Prvým z nich sú štatistické dáta z Národného centra zdravotníckych informácií, ktorý prevádzkuje a napĺňa zdravotnícke registre, a druhým je vlastná databáza MZ SR založená na internom zbere dát od jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (PZS).

Dáta sú dostupné s časovým oneskorením a s takými dátami je veľmi náročné pracovať. Výrazne to ovplyvňuje kvalitu a včasnosť analýz potrebných pre následné manažérske rozhodnutia,“ vysvetlila generálna riaditeľka Úradu pre riadenie podriadených organizácii MZ SR Monika Červenková.

Zlepší celkovú kvalitu

Nový informačný systém by mal zbierať dáta v širšom rozsahu ako poskytuje NCZI. „Okrem podrobnej štruktúry ekonomických a medicínskych dát vedúcich k benchmarkingu hospodárenia vnútorných organizačných jednotiek PZS bude zabezpečovať aj zber dát potrebných pre štandardizáciu verejného obstarávania nemocníc. Vďaka tomu dokáže štát zabezpečiť potrebný materiál a služby pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti za nižšie ceny a rýchlejšie, keďže samotným nemocniciam ubudne administratívna náročnosť,“ informoval ÚPVII.

Integráciou procesov ako rozpočtovanie, plánovanie, centrálny nákup, ale aj riadenie aktív, ľudských zdrojov či controlling rezort zdravotníctva docieli vyššiu prevádzkovú a nákladovú efektivitu, zlepší celkovú kvalitu a dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ priblížil cieľ, ktorý má projektom rezort zdravotníctva dosiahnuť, generálny riaditeľ IT sekcie ÚPVII Jaroslav Kmeť.

Národný projekt „Implementácia a integrácia podporného informačného systému“ nadväzuje na národný projekt „Transformácia vnútorných procesov a zefektívnenie správy podriadených organizácii Ministerstva zdravotníctva SR“. Vyzvanie na uvedený národný projekt je zverejnené na webových stránkach www.vicepremier.gov.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk. Dátum uzávierky vyzvania je 21. októbra 2019.

K téme

Sestry a pôrodné asistentky vítajú rast minimálnej mzdy, ktorý má pozitívny vplyv na ich platy Aktualizované: Stratifikáciu ako ústavný zákon Kalavská nepredloží

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X