Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrea Kalavská
Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská Foto: SITA / Diana Černáková
28. 08. 2018 14:04 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Ministerstvo chce sprístupniť zdravotnú starostlivosť v odľahlejších regiónoch

Vybudovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti bude združovať všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov na jednom mieste

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) chce sprístupniť zdravotnú starostlivosť aj v odľahlejších regiónoch Slovenska. Ako sa uvádza v tlačovej správe rezortu, ministerstvo plánuje prostredníctvom eurofondov umožniť vybudovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti, ktoré budú na jednom mieste združovať všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov.

V utorok MZ zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok.

Začalo druhé kolo

Realizácia centra integrovanej zdravotnej starostlivosti má dve kolá. Prvé kolo zahŕňalo výzvu na predkladanie projektových zámerov.

V utorok začalo druhé kolo, v rámci ktorého zverejnili výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok.

V prvom kole záujemcovia predložili 61 projektových zámerov, z ktorých dva zámery boli vzaté späť samotnými žiadateľmi. Pri štyroch projektových zámeroch bolo zastavené konanie a k 55 projektovým zámerom bola vydaná hodnotiaca správa.

Na vyhlásenú výzvu podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej vyčlenili 70 miliónov eur, pričom maximálna výška príspevku na jeden projekt bola stanovená na 700-tisíc eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Prijímatelia budú mať spoluúčasť 5 % a príspevok zo štátneho rozpočtu tvorí 10 % z celkových oprávnených výdavkov.

Blízko a na jednom mieste

„Cieľom vybudovania centier integrovanej zdravotnej starostlivosti je, aby pacienti nemuseli dochádzať za zdravotnou starostlivosťou do vzdialenejších regiónov a takisto integrácia všeobecných lekárov so špecialistami s možnosťou poskytovania sociálnych služieb pre ľudí na jednom mieste,“ uviedla ministerka zdravotníctva.

„Zámerom dvojkolového procesu výberu je minimalizovanie administratívnej náročnosti, personálnych, ako aj finančných výdavkov spojených s vypracovaním projektovej a technickej dokumentácie,“ vysvetlila. Pri uvedených projektoch nebudú uplatňovať schému štátnej pomoci, pretože budú podporené len projekty s lokálnym vplyvom.

Žiadateľmi o eurofondy môžu byť obce, VÚC alebo nimi zriadené neziskové organizácie v spolupráci s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorým bola v rámci výzvy na prekladanie projektových zámerov vydaná hodnotiaca správa k predloženému projektovému zámeru.

Žiadosti o nenávratný finančný príspevok môžu predkladať do 23. novembra 2018, kedy bude výzva uzavretá. Tá je súčasťou Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom MZ vystupuje ako sprostredkovateľský orgán a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku.

Odporúčané články

Očkovací kalendár na Slovensku sa bude upravovať Kalavská: Problém s Medirexom je zlyhaním štátnej VšZP

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X