Ministerstvo chce zamedziť špekuláciám pri cenotvorbe liekov

peniaze, euro, lieky
Foto: GettyImages

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) chce zamedziť špekuláciám pri cenotvorbe liekov. Ako informovalo v tlačovej správe, pripravilo novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorá má priniesť jasné pravidlá.

Ceny liekov na Slovensku sa určujú ako priemer troch najlacnejších spomedzi európskych krajín.

Niektoré farmaceutické spoločnosti však chceli zachovať vyššiu ceny lieku. V súlade s vtedajšou platnou legislatívou preto dodávali jedinečné veľkosti balení liekov. Nebolo teda možné k nim dohľadať ceny v zahraničí a určiť priemer troch najlacnejších v EÚ. Novela má túto možnosť odstrániť.

Ak naši pacienti spotrebovávajú také veľkosti balení liekov, aké nikde inde, cena týchto balení bude prepočítaná úmerne z cien iných balení toho istého lieku,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako to má fungovať

Rezort uviedol aj príklad. Konkrétny liek sa v našich lekárňach predáva len ako 100-tabletové balenie. Pri pravidelnom prehodnocovaní jeho ceny sa našlo rovnaké balenie len v Nemecku s cenou 100 eur. Preto ho aj u nás predávame bez marží za 100 eur.

Po novom však môžeme nájsť najlacnejšie veľkosti napr. v Rumunsku, kde 50-tabletové balenie stojí 20 eur, a v Poľsku tiež 50 tabletiek, ale za 30 eur. Ak už nikde inde ani v iných baleniach tento liek nepredávajú, tak rumunské a poľské ceny sa prepočítajú na veľkosť slovenského balenia (Rumunsko: 20 x 2=40 eur , Poľsko: 30 x 2=60 eur). Keďže potrebujeme tri najnižšie ceny, tak si vyrátame priemer za 100 eur z Nemecka + 40 eur za Rumunsko + 60 eur za Poľsko a nová cena pre Slovensko bude 66,7 eur,“ vysvetlilo ministerstvo.

Ako dodala Kalavská, chcú tak dosiahnuť úsporu vo výdavkoch za lieky. Bude to však spôsobom, ktorý neprináša zásadnejší zásah do terajšieho princípu cenotvorby.

Ak navrhované zmeny schvália vláda a parlament, upravené ceny pre niektoré lieky, ktoré budú podliehať novému referencovaniu, očakáva rezort od júna 2020.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Kalavská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR