Ministerstvo nesúhlasí s generovaním neprimeraných ziskov v zdravotníctve

Budova ministerstva
Foto: SITA / Marko Erd

Peniaze v rezorte zdravotníctva sa podľa ministerky musia používať na zdravotnú starostlivosť

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nesúhlasí s generovaním neprimeraných ziskov v zdravotníctve. Informovalo o tom v tlačovej správe.

„Peniaze v rezorte zdravotníctva sa musia používať na zdravotnú starostlivosť pre pacienta a zlepšenie podmienok na prácu zdravotníkov,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Podľa nej vďaka princípu transparentnosti, ktorý je pre rezort kľúčový, môžu konštatovať, že úspory v jednotlivých oblastiach sú výrazné a peniaze následne idú do ďalších oblastí potrebných pre pacienta či lekára a ďalšieho zdravotníckeho pracovníka.

„Kvalita zdravotnej starostlivosti sa zvyšuje, nielen pacienti, ale aj zdravotnícki pracovníci majú komfortnejšie podmienky, postupne môžeme investovať do oblastí, ktoré roky čakali na modernizáciu,“ dodala ministerka.

MZ: Ušetrili sme 180 miliónov

Podľa MZ sa kontrolou nákupov v nemocniciach podarilo od roku 2017 usporiť 45 miliónov eur, v ďalších oblastiach 135 miliónov eur.

Peniaze smerovali späť do zdravotníctva na zlepšenie liečby pacientov a skvalitnenie podmienok na prácu zdravotníkov.

Úspory malo ministerstvo dosiahnuť aj benchmarkingom, teda porovnávaním cien liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu a zdravotníckych pomôcok, čo prinieslo úsporu 3,4 mil. eur.

Od roku 2017 je proces benchmarkovania v plnohodnotnej prevádzke a hranica povinnosti porovnávať ceny techniky je na úrovni 30-tis. eur bez DPH.

Prostriedky šetrí aj centrálne obstarávanie

MZ zaviedlo aj transparentné pravidlá na nákupy. Centrálne obstarávanie prostredníctvom elektronických aukcií prinieslo výsledky vo forme výrazného šetrenia finančných prostriedkov a ich investovania do ďalších oblastí.

„Po veľmi úspešnom centrálnom obstarávaní na CT prístroje sme pripravili aj centrálne obstarávania na lineárne urýchľovače, nemocničné postele, magnetické rezonancie, PC techniky a čaká nás aj komplexná obnova monitorov vitálnych funkcií, RTG, pľúcnych ventilátorov a infúznej techniky,“ povedal generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ Martin Smatana.

Predpokladaná úspora od roku 2017 je vďaka centrálnemu obstarávaniu na úrovni 40 mil. eur. Tieto peniaze zdravotnícke zariadenia investujú do iných oblastí, kde ich pacienti a zdravotníci najviac potrebujú.

Nemocnice sa môžu uchádzať o peniaze

Rezort zdravotníctva má ambíciu zlepšovať podmienky v nemocniciach. V roku 2017 sa zdravotnícke zariadenia mohli uchádzať o kapitálové výdavky v hodnote 70 mil. eur, rovnaká suma je k dispozícii aj v roku 2018.

„Na budúci rok bude táto suma ešte vyššia, z kapitálových výdavkov nemocnice dostanú 100 mil. eur. Následne tieto prostriedky môžu investovať do modernizácie, rekonštrukcie či prístrojového vybavenia,“ vysvetlil generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž.

Nemocnice, ktoré splnili podmienky, sa podľa ministerstva mohli uchádzať o peniaze z eurofondov.

Peniaze následne môžu investovať napríklad na modernizáciu infraštruktúry pre poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti, výstavbu alebo modernizáciu priestorov, nákup materiálno-technického vybavenia a prístrojovú techniku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR