Ministerstvo práce predstaví zmeny pre poskytovanie paliatívnej starostlivosti

Seniorka.jpg
Foto: Pixabay.com

Nezávislá platforma SocioFórum na rezorty práce a zdravotníctva apelovala, aby pripravili a uviedli do praxe nový zákon o dlhodobej starostlivosti

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR čoskoro predstaví konkrétne zmeny v záujme potreby poskytovania paliatívnej starostlivosti o chorých ľudí.

Informovalo o tom v reakcii na vyjadrenia nezávislej platformy SocioFórum.

To minulý týždeň apelovalo na ministerstvá práce a zdravotníctva, aby pripravili a uviedli do praxe nový zákon o dlhodobej starostlivosti. Ten má upraviť kompetencie a sprehľadniť starostlivosť o dlhodobo odkázaných na systémovej báze.

Ministerstvá upravia vlastné systémy

„Vzhľadom na efektívnosť realizovateľnosti zmien sme sa s kolegami z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny dohodli na úpravách vlastných systémov, pretože ich považujeme za realizovateľnejšie z hľadiska časového aj vecného,“ konštatovala v piatok hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Môžeme v tejto chvíli potvrdiť, že Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR po analýze zdravotného systému a sociálneho systému neidentifikovali v súčasnosti právne prekážky, aby sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mohli registrovať a poskytovať zároveň zdravotnú starostlivosť aj sociálne služby a následne ich mať hradené podľa predpisov jedného a druhého rezortu,“ informovalo MPSVR.

Ako uviedlo, preto sa oba rezorty napokon aktuálne dohodli na úpravách vlastných systémov.

Rezort práce však pripomenul, že problematika je primárne v gescii ministerstva zdravotníctva. MPSVR je však od začiatku členom pracovnej skupiny, ktorá pripravuje avizované zmeny aj v tejto podľa rezortu nedostatkovej oblasti zdravotno-sociálnych služieb pre ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR