Ministerstvo predstavilo časové rámce reformy zdravotníctva. Kedy sa prejaví v praxi?

Nemocnica
Foto: ilustračné, Getty images

Ministerstvo zdravotníctva SR v nadväznosti na utorkové schválenie zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti Národnou radou SR predstavilo časové rámce reformy zdravotníctva. Rezort podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej považuje túto udalosť za historický míľnik.

Čo sa týka ďalších krokov, ministerstvo do 1. júla vydá kategorizáciu ústavnej zdravotnej starostlivosti a na základe toho ku koncu roku 2022 vytvorí prvú sieť, ktorá následne začne reálne nabiehať do praxe v roku 2024.

Nová sieť záchrannej služby

V priebehu roka 2022 prijme v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby SR aj novú sieť záchrannej zdravotnej služby (ZZS) naviazanú na novú optimálnu sieť nemocníc.

Ministerstvo v roku 2022 prinesie aj novú definíciu neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ktorá určí okruh oprávnených užívateľov záchrannej zdravotnej služby.

Súčasťou týchto reforiem bude aj definícia poskytovania urgentnej starostlivosti v rámci nemocníc v nadväznosti na prijatú optimálnu sieť nemocníc.

V súčinnosti s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny už má rezort rozpracované reformy dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti a dohľadu nad sociálnou starostlivosťou.

Nový zákon o paliatívnej starostlivosti

Jednou z hlavných úloh týchto reforiem v súvislosti s optimálnou sieťou nemocníc bude zadefinovať potrebu následných, dlhodobých a paliatívnych kapacít.

Do prvého kvartálu roku 2023 sa následne očakáva schválenie nového zákona v oblasti dlhodobej a paliatívnej zdravotnej starostlivosti.

Súčasťou v utorok schválenej legislatívy ohľadom reformy nemocníc je aj reforma primárnej ambulantnej starostlivosti.

Prehodnotia aj systém DRG

V roku 2023 plánuje rezort prehodnotiť potrebu a úlohu špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Do konca roka 2023 prehodnotí a sfunkční aj systém DRG.

„Kontinuálne pracujeme na zlepšení situácie s dlhoročným nedostatkom zdravotníckeho personálu. V roku 2022 zjednodušíme a skrátime uznávanie dokladov a kvalifikácií prichádzajúcich zdravotníckych pracovníkov a permanentne etablujeme inštitút odbornej stáže a zavedieme programy na zrýchlenie adaptácie vysokokvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov a ich rodín. Na základe schválenej stratégie ľudských zdrojov, na ktorej ministerstvo už v súčasnosti pracuje, pristúpime ku krokom, ako je reforma vzdelávania, ktorá bude udržiavať a vylepšovať nástroje ako sú motivačné štipendiá, rezidentské štúdia, zasadíme sa tiež o lepšie mzdové podmienky zdravotníckych pracovníkov,” dodala Eliášová.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Zuzana Eliášová
    Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR