Ministerstvo pripravuje zmeny v ošetrovateľskej starostlivosti

Sestra
Foto: Thinkstock

Zdravotné poisťovne budú povinné zazmluvniť v zariadeniach sociálnych služieb minimálne 10 tisíc lôžok.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje zmeny v ošetrovateľskej starostlivosti. Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera sa chce rezort zamerať na to, aby sa v rámci integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti poskytovala ošetrovateľská starostlivosť, ktorá bude mať dôraz na prevenciu.

„Hovoríme zhruba o minimálnej sieti 10 tisíc lôžok, ktoré budú zdravotné poisťovne povinné zazmluvniť v zariadeniach sociálnych služieb. Odmena by mala byť hradená po naplnení materiálno-technického vybavenia a personálneho zabezpečenia na úrovni 3,3 eura za deň a osobu, teda zhruba 100 eur za mesiac a osobu,“ vysvetlil minister.

Ak chce zariadenie sociálnych služieb robiť ošetrovateľskú starostlivosť, musí splniť materiálno-technické podmienky, konkrétne ide o antidekubitárne matrace, podložky, polohovateľné postele pre imobilného pacienta.

Podmienkou bude sestra-špecialistka

Z personálneho pohľadu zariadenie musí zamestnať sestru s príslušným vzdelaním a odbornou spôsobilosťou na výkon ošetrovateľskej praxe (sestra so špecializáciou).

Ministerstvo zdravotníctva odhaduje náklady v tejto oblasti na zhruba 18 mil. eur ročne.

„Nie je našim cieľom a myslím, že ani ministerstva práce, aby sme mali plné domovy sociálnych služieb, preto chcem aj podporovať domáce ošetrovateľstvo,“ doplnil Drucker.

Plánované zmeny sú súčasťou novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom