Ministerstvo prosí zdravotníkov, aby sa zapojili do celoplošného testovania na COVID-19

KORONAVÍRUS: Pilotné testovanie v Bardejove
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.
  • aktualizované 28. októbra, 13:31

Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti prosí zdravotníkov, aby sa zapojili do celoplošného testovania na COVID-19. Prihlásiť sa môžu lekári, sestry, pôrodné asistentky, záchranári, študenti medicíny od 5. ročníka, študenti ošetrovateľstva od 2. ročníka a študenti urgentnej zdravotnej starostlivosti od 2. ročníka.

Skutočná výzva

Po vyplnení formulára na stránkach korona.gov.sk alebo somzodpovedny.sk budú zdravotníkov kontaktovať z ministerstva obrany.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Pilotné testovanie na Orave a v Bardejove vyšlo podľa rezortu veľmi dobre, teraz však prichádza skutočná výzva, a to pretestovať celé Slovensko a razantne stlmiť šírenie vírusu.

„Vojaci toho dokážu veľa, ale zdravotníkov nenahradia. Pridajte sa do tejto veľkej spoločnej operácie, ktorá nás môže posunúť k normálnejším časom,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zdravotníkov hľadá aj ministerstvo obrany

Zdravotníkov na celoplošné testovanie hľadá aj ministerstvo obrany. Zdravotníci, ktorí chcú pomáhať priamo vo svojom regióne, môžu kontaktovať príslušné regionálne veliteľstvo telefonicky alebo e-mailom a to aj v prípade, že sa už registrovali prostredníctvom formulára.

Zoznam kontaktov je uverejnený aj na stránke somzodpovedny.sk. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Súčasťou zdravotníckej časti odberného tímu je vždy jedna osoba, ktorá realizuje výter. Podľa platných predpisov ho môže vykonávať lekár, sestra, praktická sestra a zdravotnícky záchranár. Okrem toho môžu výtery v tíme vykonávať aj pôrodná asistentka, zdravotnícky laborant, študent medicíny od piateho ročníka a študent ošetrovateľstva alebo urgentnej zdravotnej starostlivosti v druhom a treťom ročníku.

Pomôže zubný technik aj optometrista

Činnosti súvisiace s vykonávaním diagnostického testu môže vykonávať aj zubný lekár, farmaceut, fyzioterapeut, verejný zdravotník, nutričný terapeut, dentálna hygienička, rádiologický technik, zubný technik, technik pre zdravotnícke pomôcky, optometrista, farmaceutický laborant, masér, očný optik, ortopedický technik, zubný asistent, sanitár, logopéd, psychológ, liečebný pedagóg a laboratórny diagnostik.

„Dôvera vo vás, ktorí sa striedate v službách v sťažených podmienkach, v ochranných odevoch a so štítmi je v tejto chvíli zo strany verejnosti obrovská. Vieme, že pracujete s obrovským odhodlaním s jasným cieľom – ochrániť zdravie a životy všetkých zodpovedných ľudí. Vyhrať nad nepriateľom môžeme však iba spoločne a uvedomujeme si, že bez vás, zdravotníkov, to nepôjde. Pomôžte svojim najbližším, rodine, priateľom a známym priamo vo svojom regióne, buďte hrdinami týchto dní,“ obrátil sa na zdravotníkov minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR