Ministerstvo vnútra: NKÚ o kontrole v Nemocnici sv. Michala informoval tendenčne

Sv. Michal
Foto: SITA / Marko Erd

Rezortu sa nepozdáva spôsob, akým Najvyšší kontrolný úrad SR informoval o výsledkoch kontroly v Nemocnici sv. Michala. Oficiálna správa kontrolórov podľa rezortu vnútra žiadne závažné pochybenia v obstarávaní nekonštatovala.

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) informoval o kontrole v Nemocnici sv. Michala zavádzajúco a tendenčne. Uviedlo to v reakcii na tlačovú správu kontrolného úradu Ministerstvo vnútra SR s tým, že zverejnené informácie nekorešpondujú s oficiálnym protokolom o výsledku kontroly z júna tohto roku.

Ministerstvo tvrdí, že Nemocnica sv. Michala je od svojho vzniku v roku 2009 z hľadiska platobných tokov vo vyrovnanom hospodárení a teda, že náklady a výnosy sú vyrovnané.

Strata, ktorú spomína v tlačovej správe kontrolný úrad, je podľa rezortu vnútra účtovnou stratou, keďže nemocnica dlhodobo odpisuje obstaraný majetok. A keďže ide o stavbu novej budovy a nákup vybavenia, sú tieto investície objektívne vyššie ako u iných porovnávaných nemocníc.

Kontrolóri sa vraj pomýlili

Kontrolný úrad v oficiálnej správe navyše podľa ministerstva konštatuje, že v procese obstarávania zdravotníckej techniky a ďalších tovarov a služieb nenastali žiadne závažné nedostatky.

Kontrolóri mali okrem toho podľa ministerstva chybne uviesť počty zakúpených prístrojov v obstarávacej cene nad 100 tis. eur na zdravotné účely. Kým správa ich spomína 25, rezort vnútra hovorí iba o 16.

„Zo záverov oficiálneho protokolu NKÚ teda vyplýva, že kontrolou nedošli k žiadnym závažným nedostatkom Nemocnice sv. Michala,“ dodáva v stanovisku ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica sv. MichalaNKÚ Najvyšší kontrolný úrad