Ministerstvo zahraničných vecí odporúča zvážiť vycestovanie do miest zasiahnutých koronavírusom

Čína, epidémia, koronavírus
Zamestnanec pekinského letiska kontroluje teplotu pasažierov prilietajúcich z mesta Wu-Chan Foto: SITA / AP

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) odporúča Slovákom zvážiť nevyhnutnosť vycestovania do provincie Hubei v Číne. Rezort diplomacie o tom informoval na svojej webovej stránke.

Dôvodom je koronavírus, ktorý sa rozšíril do viacerých okolitých krajín. Nakazené sú ním stovky ľudí, minimálne 26 ich už zomrelo.

Nový druh ochorenia je prenosný z človeka na človeka. Môže sa šíriť vzduchom a pribúdajúce smrteľné prípady v Čínskej ľudovej republike potvrdzujú jeho epidemiologické znaky. V meste Wuhan boli zavedené prísne zdravotnícke kontroly, dopravné a administratívne obmedzenia a karanténa bola rozšírená aj na ďalšie mestá tejto provincie,“ informuje MZV.

Upozorňuje Slovákov, aby dodržiavali počas pobytu v Číne osobnú hygienu vrátane umývania rúk ako aj hygienu potravín a vystríhali sa kontaktu so živými zvieratami.

Odporúčajú pred cestou sa registrovať

Slováci v prípade núdze môžu nepretržite kontaktovať pohotovostný mobil Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Pekingu: +8613911792084 alebo Honorárny konzulát Slovenskej republiky v Hongkongu: +85224844568.

MZV odporúča občanom Slovenska, aby v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva.

V prípade núdze môžu kontaktovať aj číslo diplomatickej služby MZV v Bratislave +421 2 5978 5978. Prípadne využiť aplikáciu Svetobežka, ktorá sa dá stiahnuť pre zariadenia s IOS alebo Androidom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR