Ministerstvo zakúpilo milióny testov na samotestovanie, objavili sa však spochybnenia

Celoplošné testovanie, koronavírus, COVID-19
Nové zakúpené testy by mali slúžiť na samotestovanie obyvateľov. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Slovensko v uplynulých dňoch zakúpilo 35 miliónov testov, o ktorých sa podľa Ministerstva zdravotníctva SR šíria nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia. Ako uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo vhodné testy, pre ktoré rezort požiadal Úrad pre normalizáciu, meteorológiu a skúšobníctvo SR o výnimku povolenia na samotestovanie.

Expert na zdravotníctvo a bývalý generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana totiž konštatoval, že Slovensko neobjednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, ale ďalších 35 miliónov antigénových testov.

O výnimku požiadalo aj Česko

Eliášová vysvetlila, že Česká republika tento týždeň udelila výnimku na používanie testov Standard Q Covid Ag od spoločnosti Biosensor na samotestovanie. O udelenie výnimky pre tento istý výrobok požiadalo úrad pre normalizáciu aj ministerstvo zdravotníctva.

Viac o téme: Koronavírus

V prípade testov Clinitest ® Rapid COVID-19 už Nemecký Federálny inštitút pre farmaceutické a lekárske výrobky vydal povolenie na núdzové použitie, aby bolo možné tento test použiť aj ako samotest. Hovorkyňa rezortu tiež vyvrátila tvrdenia, podľa ktorých zakúpené testy majú výrazne nižšiu presnosť.

Vyššia presnosť

„Nazálne testy môžu mať len o niečo nižšiu presnosť, niektoré štúdie dokonca uvádzajú vyššiu presnosť. Odber sa realizuje z prednej časti nosa, no zároveň tampónom, ktorý pri výtere zasiahne oveľa väčšiu plochu,“ uviedla.

Ministerstvo tiež popiera tvrdenie, že kúpa týchto testov je v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie. Ako konštatovala hovorkyňa rezortu, Európska komisia v novej stratégii pripúšťa používanie antigénových testov na samotestovanie. „Navyše samotný nákup testov realizovala Slovenská republika prostredníctvom Európskej komisie,“ uzavrela Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin SmatanaZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSD Biosensor