Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská počas brífingu po workshope Ministerstva zdravotníctva SR na tému: Koncepcia zlepšenia manažmentu pacienta a zvýšenia kvality a dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Bratislava
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA Diana Černáková
13. 07. 2018 11:59 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Ministerstvo zdravotníctva chystá reprofilizáciu nemocníc na Slovensku

AKTUALIZOVANÉ – Predseda vlády Peter Pellegrini zároveň informoval na tlačovej konferencii o tom, že požiadal dekanov lekárskych fakúlt v Bratislave, Martine, Košiciach, aby dodatočne prijali 185 nových lekárov.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chystá reprofilizáciu nemocníc na Slovensku. Vyplýva to z konceptu rozvoja ústavnej zdravotnej starostlivosti, o ktorom informovala na tlačovej konferencii šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská. Ako priblížila, nemocnice by sa mali rozdeliť na nemocnice 1. typu, kde bude dostupná všeobecná zdravotná starostlivosť. Pri nemocniciach 2. typu by malo ísť o špecializované pracoviská. Koncové pracoviská budú ústavy, vysokošpecializované srdcovo-cievne, onkologické a iné ústavy. Takýmto nastavením chce ministerstvo podľa Kalavskej dosiahnuť to, aby spektrum výkonov bolo špecializované.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) považuje riešenie súčasného stavu slovenských nemocníc za jednu z kľúčových tém kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti pre pacienta. „Veríme, že viac peňazí na lôžko, ktoré by návrh v praxi priniesol, sa odzrkadlí aj v modernizácii lôžok, ale aj celkového prostredia v nemocniciach. Nehovoriac už o tom, že viac personálu na lôžko by malo umožniť aj sestričkám a lekárom venovať viac času komunikácii s pacientom, čo je mimoriadne dôležitý faktor liečby,“ uviedla v stanovisku prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Asociácia víta aj to, že uvoľnené kapacity v nemocniciach chce ministerstvo a poisťovne reprofilovať na dlhodobú lôžkovú starostlivosť. Títo pacienti v súčasnosti totiž nemajú podľa AOPP veľa možností, ako sa dostať k adekvátnej starostlivosti. Navyše s tým, ako bude Slovensko nevyhnutne starnúť, sa tento problém bude ešte zväčšovať. „AOPP momentálne spolu s ďalšími partnermi pripravuje návrh stratégie riešenia problému dlhodobej starostlivosti. Reprofilizácia lôžok v nemocniciach na oddelenia dlhodobej starostlivosti môže pomôcť vytvoriť už dnes chýbajúce kapacity,“ dodala Lévyová.

Pribudnúť by mali medici

Predseda vlády Peter Pellegrini zároveň informoval na tlačovej konferencii o tom, že požiadal dekanov lekárskych fakúlt v Bratislave, Martine, Košiciach, aby dodatočne prijali 185 nových lekárov. „S tým, že budú vychádzať z prijímacích pohovorov, ktoré už máme za sebou. A zoberú ďalších tých, ktorí ale vzhľadom na počet zostali pod čiarou a nemohli byť prijatí. Čiže 185 žiadateľov alebo tých, ktorí chceli študovať lekárstvo, by mohlo mať šancu ešte v septembri nastúpiť dodatočne do našich fakúlt,“ povedal. Takýto krok by si mal vyžiadať dodatočné dva milióny eur. Ako premiér poznamenal, o tomto kroku už diskutoval s ministrom financií Petrom Kažimírom.

Pellegrini ubezpečil, že pôjde o kvalitných študentov, ktorí sa nedostali na štúdium len z kapacitných dôvodov. „Podmienka je, že to musia byť takí študenti, ktorí zostali pod čiarou len kvôli tomu, že boli takisto excelentní, len sa už nedostali z titulu kapacity,“ povedal. Spomínaných 185 študentov je podľa neho hraničné číslo, ktoré môže štát kapacitne a finančne podporiť. Primárne by malo ísť o všeobecných lekárov.

Liberáli zhodnotili základné vízie kladne

Zástupcovia strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková a Martin Barto pozitívne zhodnotili základné vízie zdravotnej starostlivosti, ktorú predstavila ministerka zdravotníctva a premiér. Opatrenia sú podľa nich blízke reforme zdravotníctva, ktorú pripravila opozičná strana SaS. „V marci tohto roku sme predstavili reformné dielo pre oblasť zdravotníctva. Vidíme, že naše úsilie začať poctivo rokmi zanedbávaný rezort riešiť, dnes začína padať na úrodnú pôdu. Smer v piatok po desiatich rokoch, čo má zdravotnícky rezort v rukách, predstavil, konečne, základnú víziu pre oblasť nemocničnej starostlivosti. A treba ich za to pochváliť,“ uviedla poslankyňa za SaS J. Cigániková.

Na druhej strane nedostatky liberáli vidia v tom, že sa nehovorilo o tom, ako ďalej so zadlženými univerzitnými a fakultnými nemocnicami. „Ktorých dlh stále rastie, napriek tomu, že sa prijalo nemálo opatrení. Zdá sa, že ich efektívnosť nie je zatiaľ príliš vysoká. Navyše vieme, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nedofinancovala rast platov v týchto nemocniciach, hoci zdroje na to dostala od vlády koncom roku 2017,“ poukázal člen zdravotníckeho tímu SaS M. Barto. Strana SaS avizuje, že napĺňanie cieľov bude pozorne sledovať.

Odporúčané články

Všeobecná zdravotná poisťovňa a nemocnice sa dohodli, pacienti sa nemusia obávať o starostlivosť Reforma dlhodobej starostlivosti čaká na budúcu vládu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X