Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia o raste doplatkov za lieky

peniaze, euro, lieky
Foto: GettyImages

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pri revízii úhrad citlivo pristupovalo k skupinám všetkých liekov. Rezort odmieta tvrdenia o tom, že pacientom narastajú doplatky.

Analýzou vplyvov liekov vstupujúcich do kategorizácie od 1.1. 2020 zdravotné poisťovne budú musieť vynaložiť na liečbu pacientov v budúcom roku približne o 7 mil. eur viac, ako to bolo v predchádzajúcom kalendárnom roku,“ uviedlo ministerstvo.

Rozhodnutie o revízii úhrad zatiaľ nie je definitívne. „Účastníci konania sa môžu do siedmich dní odvolať a MZ SR môže ich námietkam vyhovieť. Tak, ako pri každom rozhodovaní, aj pri revízii úhrad liekov sa pozeráme v prvom rade na pacienta,“ informovalo ministerstvo.

Ozvali sa aj predsedovia koaličných strán

K doplatkom sa vyjadrili aj predsedovia koaličných strán Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár. Na dnešnom rokovaní koaličná rada prijala stanovisko, ktorým dôrazne žiada ministerku zdravotníctva SR Andreu Kalavskú, aby urobila všetky nevyhnutné legislatívne a inštitucionálne opatrenia, ktoré zabránia zvyšovaniu cien liekov pre citlivé skupiny pacientov.

Koaličná rada bude na dennej báze monitorovať konanie ministerstva zdravotníctva SR a vyhlasuje, že nevidí žiadne dôvody na takéto necitlivé zásahy do cenovej politiky liekov,“ uviedli predsedovia v spoločnom stanovisku.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) ešte začiatkom októbra informovala, že zmeny v liekovej politike vyjdú pacientov draho. Okrem revízie úhrad to mala byť aj pripravovaná zmena zákona, ktorá obmedzí možnosť kompenzovať doplatky za lieky.

Revízia úhrad liekov k januáru mala podľa predbežných analýz asociácie vytvárať hrozbu navyšovania doplatkov v oblasti neurológie, a to pre pacientov s epilepsiou, ale aj sklerózou multiplex.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáAndrej DankoBéla BugárRobert Fico
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovMZ Ministerstvo zdravotníctva SR